''5 Yılda Kampüs Sayımızı 150’nin Üzerine Çıkaracağız''
peuterey jakke canada goose jakke pris woolrich parka timberland norge timberland boots woolrich arctic parka uggs vintersko parajumper jakke uggs votter belstaff jakke canada goose pris moncler jacket belstaff jacket barbour jakke canada goose expedition parka dame barbour jakke dame canada goose expedition parka barbour norge moncler vest
''5 Yılda Kampüs Sayımızı 150’nin Üzerine Çıkaracağız''
''5 Yılda Kampüs Sayımızı 150’nin Üzerine Çıkaracağız''
Bahçeşehir Okulları İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel,
30.11.2016 00:00:00

 

 

 

''5 Yılda Kampüs Sayımızı

 

150’nin Üzerine Çıkaracağız''

 

 


Bahçeşehir Okulları İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, “Önümüzdeki 5 yıllık dönemde kampüs sayımızı Türkiye genelinde 150’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2 yıl içinde halka arz sürecini gerçekleştirmek istiyoruz. Yurt dışı hedeflerimiz de önceliklerimiz arasında yer alıyor. 5 yıl içinde başta ABD ve Kazakistan’da olmak üzere yurt dışında da Bahçeşehir Okulları kampüsleri açmayı hedefliyoruz” dedi.


Eğitimde bir Türkiye markası olan Başçeşehir Okulları, 42 ilde 81 kampüsle eğitim veriyor. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Türkiye genelinde 20 kampüs açmayı, yaklaşık 2 bin kişiyi istihdam etmeyi ve 10 bin yeni öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

 

 

Kaliteli eğitimi Türkiye’nin her köşesine taşıyan Bahçeşehir Okulları’nın günümüzdeki yapısını ve hedeflerini anlatır mısınız?
Bahçeşehir Okulları, yaklaşık 50 yıldır eğitim alanında faaliyet gösteren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının bir parçası olarak 1994 yılında Enver Yücel tarafından kuruldu. Bahçeşehir’de bulunan ilk kampüsümüzün ardından nitelikli eğitimi daha çok çocuğa ulaştırmak amacıyla sürekli yeni kampüsler açtık. 2016-2017 eğitim öğretim yılı itibarıyla Türkiye genelinde 42 ilde 81 kampüsümüzle eğitim veriyoruz. Bahçeşehir Okulları olarak yakın gelecekteki hedeflerimiz içinde kampüs sayımızı 150’nin üzerine çıkarmak var. Böylece kaliteli eğitimi daha çok öğrenciye ulaştıracak ve daha çok istihdam yaratacağız. Yurt dışı projelerimiz de önümüzdeki 5 yıl içinde hayata geçirmeyi planladığımız hedeflerimizden. Başta ABD ve Kazakistan olmak üzere farklı ülkelerde K12 seviyesinde okullar açmayı ve bir Türk markası olarak ismimizi küresel seviyeye taşımayı amaçlıyoruz.

 

Bir eğitim kurumunun güvenilir olmasının birinci kuralı, sürdürülebilirliğini garanti edebilmesidir. Sürdürülebilir bir eğitim sunmak nasıl mümkün olabilir? Siz bunu nasıl sağlıyorsunuz?
Bahçeşehir Okulları olarak eğitim alanında öncü bir rol üstleniyoruz. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ailesinin bir üyesi olarak Bahçeşehir Üniversitesi ile yakın temas halinde çalışıyoruz. Dünyada eğitimin gittiği noktayı yakından takip ediyor, Türkiye’de yenilikçi eğitim modellerine öncülük etmek için yoğun akademik çalışmalar yapıyoruz. Eğitimde sürdürülebilirliği sağlayan unsurların başında bu akademik çalışmalarımız geliyor. Akademik çalışmaları kurum içi eğitimlerimizle destekliyoruz. Öğretmen eğitimine verdiğimiz önemin sonucu olarak akademik başarımızda sürdürülebilirliği sağlıyoruz.

 

Çocuklarımızın ‘Yerel Değerlerin Farkında Olan Dünya Vatandaşı Bireyler Olarak Yetiştirilmesini’ istiyoruz. Bu anlamda neler yapıyorsunuz?
Bahsettiğim gibi dünyada eğitim adına yapılan tüm önemli çalışmaları yakından takip ediyoruz. Ancak okullarımızdaki uygulamalarımızda ülkemizin şartlarına ve değerlerine uygun olmalarını önemsiyoruz. Dünya değişirken, üretim şekilleri ve teknoloji sürekli dönüşürken tüm bu gelişmelere ayak uyduracak, bununla da kalmayıp bu değişikliklerde söz sahibi olacak bir nesil yetiştirmek en büyük hedefimiz. Dünya ile bütünleşmiş ama kendi değerlerinin farkında olan öğrencilerin ülkemizi geleceğe taşımak için çalışacağına inanıyoruz. Bizim eğitim alanında sürdürdüğümüz bu anlayışı onlar ilerde bilim ve teknoloji alanında devam ettirecekler ve ülkemizi gelecek yüzyıla güçlü bir şekilde taşıyacaklar.

 

“Yenilikçilik bizim DNA’mızda var”

 

 Teknolojinin gelişimi eğitim alanında da sürekli bir yenilenme ihtiyacı doğuruyor. Siz nasıl uyum sağlıyorsunuz?
Bahçeşehir Okullarının temel anlayışı, geleceğin dünyasında söz sahibi olacak bir nesil yetiştirmek. Yenilikçilik bizim DNA’mızda var. Yeni endüstri devrimi olarak anılan Endüstri 4.0’ın yakın gelecekte üretim şekillerinde köklü bir değişikliğe yol açacağını biliyoruz. Öğrencilerimizi henüz var olmayan mesleklerde başarılı olabilecek şekilde geleceğe hazırlıyoruz. Sadece teknolojiyi iyi kullanan değil, yeni teknolojiler üretecek bireyler yetiştirmek zorundayız. Bu hedeflere ulaşabilmek için eğitim içeriğine, teknolojiye, eğitimcilerimizin gelişimine devamlı yatırım yapıyoruz. Tüm kampüslerimizde bulunan STEM Center’lar, İnovasyon ve Teknoloji laboratuvarları ve tam donanımlı bilim laboratuvarlarıyla öğrencilerimizin deneyimleyerek öğrenmelerini sağlıyoruz. Bunun yanı sıra VR teknolojisi de eğitimde yararlandığımız faktörlerden biri. Ders içeriklerinin VR teknolojisiyle yeniden yapılandırılması çalışmalarımız devam ediyor ve yakın bir zamanda hayata geçecek.


Farklı bir öğretmen anlayışınız var. Bu anlayıştan bahseder misiniz?
Öğretmenlerimiz kaliteli eğitimimizin en önemli ayağını oluşturuyor. Bu nedenle biz Türkiye’de eğitimcisine en çok yatırım yapan, eğitimcisinin kendisini geliştirmesi için gösterdiği çabaya en çok destek veren kurumuz. Tüm öğretmenlerimiz kurum içi eğitim alıyor. Bu eğitimlerde hem kendilerini geliştiriyor, yeniliklere adapte oluyor hem de eğitim sistemimizi doğru bir şekilde uygulamayı öğreniyorlar. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesinden büyük destek alıyoruz. Öğretmenlerimiz üniversitemizde yüksek lisans yapıyor, özel programlara katılıp sertifika alarak sürekli kendilerini geliştiriyorlar. Yeniliklere açık, eğitim teknolojilerini iyi kullanan öğretmenlerimizi destekliyoruz.


“Yabancı dil öğretmiyor, edindiriyoruz”


Bahçeşehir öğrencilerinin yabancı dil anlamındaki avantajları ve kazanımları neler?
Türkiye’de Çift Dilli Eğitim Sistemini uygulayan ilk eğitim kurumuyuz. Uluslararası ölçme değerlendirmeyle yabancı dil edinimini en üst seviyeye taşıyoruz bunu da Türkiye’de yapan başka kurum yok. Yabancı dil dünya vatandaşı yetiştirme misyonumuzun en önemli parçası. Bugün İngilizcenin yanında başka diller de bilmek bir zorunluluk. Yabancı dil ediniminin anaokulundan itibaren başlamasının gerektiği akademik araştırmalarla destekleniyor. Bahçeşehir Okullarında çift dilli eğitim programına anaokulunda başlıyoruz ve “yabancı dil öğretmiyor, edindiriyoruz” diyoruz.

 

Genel olarak akademik başarı, gerçek başarı olarak algılanıyor. Oysa gerçek hayatta sadece akademik başarı yetmiyor. Okullarınızda “başarı” algısı nasıl?
Öğrencilerimizin her alanda başarılı bireyler olması için çalışıyoruz. Akademik başarı elbette öncelikli hedefimiz. Ancak akademik başarıyı öğrencilerimize kazandırdığımız değerlerle destekliyoruz ve onların çok yönlü gelişimini sağlıyoruz. Öğrencilerimizi evrensel değerlerle, 21. Yüzyıl becerileriyle donatılmış olarak yetiştiriyoruz. Bu da her alanda meraklı, araştırmacı, sorgulayan, yaratıcı bireyler yetiştiriyoruz anlamına geliyor. Bizim için gerçek başarı, öğrencilerimizin hem kendi hayatlarında hem de içinde yaşadıkları toplumda fark yaratabilmelidir.

 

‘Kaliteli eğitimi Türkiye’nin her noktasına ulaştırmayı hedefliyoruz’

 

Genç ve başarılı bir iş adamı olarak, gelecek 5-10 yılda Bahçeşehir markasını nereye taşıma¬yı hedefliyorsunuz?
2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Türkiye genelinde 20 kampüs açmayı, yaklaşık 2 bin kişiyi istihdam etmeyi ve 10 bin yeni öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu sayısal büyümelerin ise tek bir amacı var: kaliteli eğitimi Türkiye’nin her noktasına ulaştırmak. Ülkemizin gelişmesinin tek yolunun eğitimden geçtiğini düşünüyoruz. Bu nedenle tüm çalışmalarımızı, ülkemizdeki eğitim sisteminin dönüşümündeki etkin rolümüzü devam ettirmek ve ülkemizi geleceğe taşıyacak bir nesil yetiştirmek amacıyla yapıyoruz.

 

Bu amacı etkin bir şekilde devam ettirebilmek için önümüzdeki 5 yıllık dönemde kampüs sayımızı Türkiye genelinde 150’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2 yıl içinde halka arz sürecini gerçekleştirmek istiyoruz. Böylece yatırımlarımıza ve güvenilir bir şekilde büyümemize devam edeceğiz. Yurt dışı hedeflerimiz de önceliklerimiz arasında yer alıyor. Ülkemizin eğitim alanında dünyada ismini duyurması için çalışıyoruz. Bunu sağlamak için üzerimize düşeni yaparak önümüzdeki 5 yıl içinde başta ABD ve Kazakistan’da olmak üzere yurt dışında da Bahçeşehir Okulları kampüsleri açmayı hedefliyoruz.


‘Gelecek nesiller 15 Temmuz’da yaşananları çok iyi anlamalı’

 

 15 Temmuz sürecinde en çok eğitim sektörünün etkilendiğini görüyoruz. Yaşananları eğitimci gözüyle nasıl değerlendiriyorsunuz?
15 Temmuz sonrasında eğitim sektörü çok etkilendi, hepimiz bunu gördük. Bu süreçte bizim kendi kurumumuz adına bizi en mutlu eden durum tek bir fire bile vermememiz. Kurum olarak milletimizin devletimizin her zaman yanında olan duruşumuzu devam ettiriyoruz. Cumhuriyete ve demokrasiye inancın daha da pekiştiği bu günlerde eğitim sistemimizin ve anlayışımızın aynı şekilde devam etmesini sağlıyoruz. Gelecek nesiller 15 Temmuz’da yaşananları çok iyi anlamalı. Demokrasiden ve milletin egemenliğinden asla taviz vermemeliyiz. Bu anlamda bir eğitim kurumu olarak üstümüze düşen sorumluluğun bilincindeyiz.


Bugün gelinen noktada Türkiye’de eğitim-öğretim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında nasıl bir manzara var?
Son yıllarda özellikle eğitime devlet teşviği verilmesiyle birlikte özel okulların oranında bir artış oldu ama bu oran yine de gelişmiş ülkelerdeki %15’lik oranın çok gerisinde. Ülkemizde özel eğitim sektörünün daha da gelişmesi ve kendisini de geliştirmesi gerekiyor. Eğitim içeriğine, eğitim teknolojilerine daha çok yatırım yapılmalı. STEM, KÖM gibi eğitim modelleri yaygınlaşmalı. Yabancı dil eğitimi geliştirilmeli. Devletin başlatacağı 5. sınıflarda yoğunlaştırılmış İngilizce hazırlık programı çok önemli bir atılım olacak. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.

 

 

Haberin Fotoğraf Galerisi


HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8591 3,866
EURO 4,5511 4,5593
STERLİN 5,172 5,199
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.