‘’Sektörde Sağlam Ve Güvenilir Adımlarla İlerliyoruz”
peuterey jakke canada goose jakke pris woolrich parka timberland norge timberland boots woolrich arctic parka uggs vintersko parajumper jakke uggs votter belstaff jakke canada goose pris moncler jacket belstaff jacket barbour jakke canada goose expedition parka dame barbour jakke dame canada goose expedition parka barbour norge moncler vest
‘’Sektörde Sağlam Ve Güvenilir Adımlarla İlerliyoruz”
Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram;
22.10.2016 18:41:39

 

 

 

‘’Sektörde Sağlam Ve Güvenilir Adımlarla İlerliyoruz”

 

 

 

 

Bütün projelerinde kaliteden taviz vermeden çalışan Denge Yapı, kendisine özel oluşturduğu hedef kitlesiyle ilkelerini geleceğe taşımayı hedefliyor…

 

Sektörde sağlam adımlarla ilerleyen firmaların ekonomi dursa bile büyük sıkıntı yaşamayacağını dile getiren Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, “Bende açılmayı seviyorum ama çok borçlanmayı sevmiyorum. Kendi öz sermayemle, ayaklarımın üzerinde fazla sıkıntıya girmeden gitmeye çalışıyorum. O nedenle çok hızlı büyüyenlere göre geride olabiliriz ama sağlam adımlarla ilerliyoruz. Ayaklarımızın üzerine sağlam basıyoruz, yeri sağlam tespit ediyoruz” diyor.

 

Toplumun hassasiyetlerine özen gösterdiklerini belirten Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, “ Aile yapısına düşkün bir millet olarak, bu yapıya uygun mutlu ve huzur içinde yaşanacak konutlar üretmeye çalışıyoruz. Her bölgenin belirli hassasiyetleri var, bizde projelerimizin o hassasiyetlere uygun olmasına dikkat ediyoruz” dedi.

 

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
1956 Trabzon doğumluyum. Trabzon’dan çocuk yaşta ayrılıp ailece Düzce’ye yerleştik. Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdim. 1981’den itibaren Kartal’a yerleştim ve orda evlendim. O dönemde Dumankaya’larla birlikte 13 sene inşaat sektöründe çalıştım. Aynı zamanda onların eniştesi olurum. Dumankaya grubundan 1993 yılında ayrılarak Samandıra’da kurduğum demir çekme haddehanesi şirketinin başına geçtim. 1994 yılında da Samandıra Belediye Başkanı oldum. On sene başkanlık yaptıktan sonra tekrar asli işime döndüm.

 

Denge Yapı hakkında bilgi verir misiniz?
Denge Yapı 2004 yılında kurulmuş bir firmadır. 2004 yılından bugüne kadar 1.000’nin üzerinde konut ürettik. Şimdiye kadar hep konut ürettik ama son projemiz hem AVM hem konut içeren bir proje oldu. Bu projeyle bizde ticari alana yönelmiş oluyoruz.

 

Ağırlıklı olarak hangi bölgelerde çalışıyorsunuz?
Ağırlıklı olarak Anadolu yakasında çalışıyoruz ama bizim için önemli olan güzel arsa bulabilmek. Sancaktepe kendi bölgemiz olduğu için arsa konusunda daha çok buralardan teklifler geliyor. Ama bundan önceki projelerimiz ağırlıklı olarak Kartal bölgesindeydi.

 

Projelerinizden bahseder misiniz?
Şuanda birisi 346, diğeri 179 dairelik iki tane bitmiş yeni projemiz var. Onları 2015 yılsonu itibariyle teslim ettik ve 2016 yılında yeni projemize başladık. Bu projemiz 120 konut ve 7.000m2 ticari alandan oluşmaktadır. Aynı zamanda Kırgızistan Bişkek’te yine ofis üzerine 30.000m2’lik bir inşaat alanımız var. Bir senedir oranın ruhsatıyla uğraşıyoruz, Temmuz-Ağustos gibi ruhsatın çıkma ihtimali var. Eğer çıkarsa sonbahar gibi projeye başlamış olacağız.

 

Denge Yapı’nın projelerindeki farklılıklar nelerdir?
Biz birkaç şey üzerinde ağırlıklı duruyoruz. Bunlardan birisi projelerin topluma uygun olması. Aile yapısına düşkün bir millet olarak, bu yapıya uygun mutlu ve huzur içinde yaşanacak konutlar üretmeye çalışıyoruz. Her bölgenin belirli hassasiyetleri var, bizde projelerin o hassasiyetlere uygun olmasına dikkat ediyoruz. Biz inşaatta kaliteden taviz vermeden kaliteli üretim üzerinde duruyoruz. Birde mümkün olduğunca geniş alanlarda yeşil alanları bol bırakıyoruz. İnsanların özellikle çocukların nefes alabilecekleri, oyun oynayabilecekleri sosyal imkanların olduğu projelere yöneliyoruz.

 

Denge Yapı olarak hedeflerinizin neresindesiniz?
Kurulduğumuz zamanki hedeflerle sonraki hedefler sürekli değişiyor. Çünkü kurulduğumuz günün Türkiye’sinin şartlarıyla bugünün şartları çok farklı. O günkü hedefleri düşünürsek şuanda o hedeflerin çok önündeyiz. Ama bugünkü hedeflere göre gerideyiz. Çünkü ülke hakikatten bir yerlere açılıyor ve bize yatırım imkânı doğan çok yer var. Bende açılmayı seviyorum ama çok borçlanmayı sevmiyorum. Kendi öz sermayemle, ayaklarımın üzerinde fazla sıkıntıya girmeden gitmeye çalışıyorum. O nedenle çok hızlı büyüyenlere göre gerideyiz ama diğer taraftan da sağlamcı gidiyoruz. Ayaklarımızın üzerine sağlam basıyoruz, yeri sağlam tespit ediyoruz, yarın öbür gün bir sıkıntı olursa bizim geri dönüşümüzde herhangi bir sıkıntımız olmaz. O anlamda da avantajlıyız.

 

Peki, hızlı giden firmalardan endişe ediyor musunuz?
Muhakkak. Belirli firmalar var, zaten onların gidişatından büyük sıkıntı yaşayacakları ve yaşatacakları belli. Birde denge üzerine giden firmalar var, onlarda ancak ülke krize girerse büyük sıkıntı yaşayabilir. Ama bizim gibi sağlam giden için ekonomi dursa da geliri durur, işleri yavaşlar ama büyük bir sıkıntı yaşamaz.

 

İnşaat sektörü açısından 2016 nasıl bir yıl olacak?
Ben hep umutluyum, inşaat sektörü özellikle Türkiye’de pek durmaz, ekonomi de durmaz sadece yavaşlar. Bu her şeyde öyledir. Dönem dönem siyasi krizler, sıkıntılar olabiliyor, alımlar yavaşlıyor ama Türk insanının iyi para bulduğu an yaptığı ilk iş konut sahibi olmaktır. İkincisi de arabadır. Sıkıntıya girdiği zamanda ilk vazgeçeceği şey konuttur. O nedenle konutun etkilerinin oranı biraz daha yüksektir. İstikrarlı gidenler için fazla problem olmaz.

 

Konutta yabancılara satışınız var mı?
Direk yabancılara yönelik bir satışımız yok ama alanlar var. Özellikle Kırgızistan ve İran.

 

Önümüzdeki dönem planladığınız projelerinizden bahseder misiniz?
Yine Sancaktepe’de 19.000m2 arazi üzerine şuanda bir proje hazırlıyoruz. Projeyi yaklaşık 400 daire ve 5-6 bin metrekare alışveriş merkezi olarak düşünüyoruz. Şuan Kartal’da bir projemiz var fakat kentsel dönüşüm alanında kaldığı için henüz onların imar planları çıkmadı, onları bekliyoruz. Bişkek’te söylemiş olduğum proje dışında başka projelerde var ama şuanda onlarda beklemede.

 

Kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarınız var mı?
Bir müddet çalıştık fakat bu insanlarla anlaşmak çok zor. Bir yere kadar geliyorsunuz ama ondan sonra bağlar kopuyor. Eğer güzel bir teklif gelirse yine düşünürüz fakat direk olarak uğraşmıyoruz.

 

İstanbul’da konut stoğu var deniliyor, siz buna katılıyor musunuz?
Katılmıyorum. Stok olan yerde satış olmaz. Stok var gibi görünüyor ama satışlar devam ediyor. Çünkü İstanbul’un sürekli nüfusu artıyor ve İstanbul’daki konutlar yenileniyor. Tahmin ediyorum Türkiye’de önümüzdeki on ila yirmi yıl arasında böyle bir problem olmayacak.

 


 

Haberin Fotoğraf Galerisi

HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.