“İTÜ Kuzey Kıbrıs Doğu Akdeniz Havzası’nın Akademik Yıldızı Olacak”
peuterey jakke canada goose jakke pris woolrich parka timberland norge timberland boots woolrich arctic parka uggs vintersko parajumper jakke uggs votter belstaff jakke canada goose pris moncler jacket belstaff jacket barbour jakke canada goose expedition parka dame barbour jakke dame canada goose expedition parka barbour norge moncler vest
“İTÜ Kuzey Kıbrıs Doğu Akdeniz Havzası’nın Akademik Yıldızı Olacak”
İTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya,
22.10.2016 18:59:40

 

 

 

“İTÜ Kuzey Kıbrıs Doğu Akdeniz Havzası’nın

 

Akademik Yıldızı Olacak”

 

 

 

 

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), eğitim ve araştırma kalitesini Kıbrıs’a taşıyarak öğrencilere, deneyimli öğretim elemanları ile dünya standartlarında eğitim fırsatı sunuyor.

 

İTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya, “İTÜ markasıyla Kıbrıs’ta öncü bir rol üstleneceğiz ve bölgenin en iyi üniversitelerinden biri olacağız. İTÜ Kuzey Kıbrıs rekabeti uluslararası düzeye taşıyarak Doğu Akdeniz Havzası’nın akademik yıldızı olacak” dedi.

 

 

Ercan Bey, öncelikle sizi ve eğitimci kimliğinizi tanıyabilir miyiz?
1984’te İTÜ İnşaat Mühendisliği’den mezun oldum. Mezun olduktan sonra devlet bursuyla Amerika’ya giderek önce dil eğitimimi, ardından master (Polytechnic Üni.) ve doktoramı (UCLA) tamamladım. Türkiye’ye döndükten sonra Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nde bir yıl görev yaptım. Selçuk Üniversitesi’nde altı yıl bulunduktan sonra İTÜ’de doçent olarak göreve başladım.

 

2004-2006 ve 2008-2010 tarihlerinde dört yıl süreyle Dubai’de iki farklı Amerikan üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştım. Bu yurtdışı görevleri benim için bir üniversite sistemini kurgulama adına önemli bir deneyim oldu. 2012 yılından bu yana İTÜ Kuzey Kıbrıs’ın Gazimağusa ve Yeni Erenköy’deki yerleşkelerinin rektörlük görevini yürütüyorum.

 

İTÜ markasının KKTC’de kampüs açmasındaki hedefi nedir? Faaliyete geçtiği günden bu yana koyduğunuz hedeflerin neresindesiniz?
İTÜ’nün Kuzey Kıbrıs’ta yerleşke açma fikri iki devlete ait bir projedir. Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs adasında eğitim kalitesinin daha ileriye taşınmasını hedefledi. İTÜ gibi eğitim kalitesini uluslararası düzeyde kanıtlamış olan prestijli bir üniversitenin açacağı kampüs ile tüm bölgeye katkı sağlanması amaçlandı. İki ülke hükümeti tarafından 2010 yılında bir çerçeve protokolu imzalandı ve Gazimağusa ile Yeni Erenköy’de yerleşke kurulması çalışmalarına başlandı. Karşılaşılan bazı bürokratik problemler her iki kampüsümüzün bitiş tarihini geciktirdi. Örnek olarak, altı yıldır Yeni Erenköy’deki kampüsümüzün kira tahsis belgelerini halen alamamış olmamız, burada yapılacak yatırımların gecikmesine neden olmuştur. Fakat bu hususta, sona yaklaştığımızı da burada belirtmek isterim.


İTÜ’nün Kıbrıs’ta sürdürmeyi planladığı eğitim, araştırma ve farklı projelerle Kuzey Kıbrıs’ın bilimsel, ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerden gelişimine katkıda bulunmak en büyük hedefimizdir. 20-25 yıl içerisinde Doğu Avrupa - Akdeniz Havzası - Avrasya - Ortadoğu - Afrika - Türkî Cumhuriyetlerin yer aldığı bölgenin en iyi üniversitesi olmayı amaçlıyoruz. Biz, İTÜ olarak Doğu Akdeniz Havzası’nın akademik yıldızı olmaya geldik ve bunu kısa zamanda ispatlayacağız.


Adadaki diğer üniversitelerin size yaklaşımı nasıl oldu?
İTÜ olarak kalitemizle, tecrübemizle ve sahip olduğumuz bilgi birikimimizle onlarla paylaşımcı bir işbirliği içerisinde olacağız. Bundan dolayıdır ki, “Adaya rakip olarak değil, refik olarak geldik” sloganına sahibiz. Üniversiteler arasında sürdürülebilecek ortak plan ve projelerle Kuzey Kıbrıs’a pekçok kazanım sağlanabilir. İTÜ markasıyla Kıbrıs’ta öncü bir rol üstlenip, asıl rekabeti uluslararası düzeyde yapacağız. Çünkü bizim yaptığımız hiçbir şey sadece yerel ölçekte kalmayacak, İTÜ olarak daha geniş bir coğrafyaya hitap edeceğiz.


Adaylar neden İTÜ Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmeliler?
Türkiye’deki çok sayıda önemli devlet adamı ve mühendisi yetiştiren İTÜ’nün bir öğrencisi olmak ayrıcalıktır. İTÜ demek Türkiye demek; İTÜ demek sen demek, ben demek... İTÜ denizcilik eğitiminde edindiği 243 yıllık tecrübe ve bilgi birikimini, 2011 yılı itibariyle bu alanda açılan 3 lisans programı ile Kuzey Kıbrıs’ta sürdürüyor.

 

Programlarımızın eğitim dili İngilizce olup, öğrencilerimiz Türkiye’nin İTÜ kampüslerindeki tüm ulusal ve uluslararası imkânlara sahiptir. Lisans eğitimini başarı ile tamamlayanlar; İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tüm hak ve yetkilerini içeren lisans diplomasını almaya hak kazanırlar.


Kaç öğrenciniz var, yeni bölümler açacak mısınız?
İTÜ Kuzey Kıbrıs’ta şu anda Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ile Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği olmak üzere üç bölümümüz var. Gazimağusa Yerleşkesi Yabancı Diller Hazırlık Okulu’nda 100, eğitimlerine geçici süreliğine İstanbul kampüslerinde devam eden 150 öğrencimiz var.

 

Başta Mimarlık ve Konservatuar bölümleri olmak üzere, YÖK onayı alınmış birçok lisans ve lisansüstü programlarıyla ileriki yıllarda eğitime başlanmasını amaçlıyoruz. Gazimağusa Yerleşke projesi tamamlanınca yaklaşık bin, Yeni Erenköy’de yaklaşık 6 bin öğrenci kapasiteli, tam donanımlı iki kampüsümüz olacak. Kampüs inşaatlarımız tamamlanana kadar yeni bölümler açmıyor, fazla öğrenci alımı yapmıyoruz.

 

“Yeni Erenköy Yerleşkemiz mimari estetiği bakımından dünyanın ilk sıralarında olacak”
Ana kampüsümüz olması planlanan Yeni Erenköy Yerleşkesi, deniz kenarında kuzeydoğuya doğru açılan iki vadi ile bunların ucunda yer alan iki körfezi içeriyor. Bu yerleşkemizde mühendislik, denizcilik ve sosyal bölümlere hitap eden eğitim blokları, sosyal alanlar, kongre salonu, spor merkezi, öğrenci kulüpleri, kafeterya, çarşı, dev bir kütüphane, yurtlar ve lojmanlar yer alacak. Yeni Erenköy Yerleşkesi’nin inşaatı bittiğinde 6-7 bin öğrenci kapasitesine sahip bir kampüs alanı oluşacak. Yerleşke, mimari ve planlama olarak örnek bir kampüs olacak; sunduğu akademik ve sosyal ortam anlamında dünyanın gözde üniversitelerinden biri arasına girecek. Yeni Erenköy Yerleşkesi, içinde hayatın hemen her evresini barındıran bir dokuya sahip olacak. Üniversitemiz, Karpaz Yarımadası’nda deniz bilimleri ve yenilenebilir enerji sistemleri üzerine en ileri araştırmalar yapıldığı bilinen bir adres olacaktır.

 

İTÜ Kuzey Kıbrıs’ın yakın zamanda planladığı sosyal/kültürel etkinliklerden bahseder misiniz?
Eylül 2016’da gerçekleştirilmesi planlanan iki aşamalı büyük bir festival organizasyonu yapıyoruz. KKTC’de bir ilke imza atarak, “ITU Kuzey Kıbrıs Fest”i düzenlenmeye başladık. Festival kapsamında, çeşitli dallarda su sporları yarışma ve gösterileri yanında öğrencilere yönelik konser ve etkinlikler düzenlenecek.


KKTC Hükümeti’nin eğitime verdiği önemi yeterli görüyor musunuz?
KKTC’deki hükümetlerin Kuzey Kıbrıs’ı "Eğitim Adası"na dönüştürme yolundaki çalışmaları devam etmekte ve üniversite sayısı her geçen gün artmaktadır. Öğrenci nüfusunun fazla olması nedeniyle eğitim kaynaklı ekonomik gelir, turizm gelirlerinden daha fazla. Siyasi iradenin üniversite donanımlarına katkı koyması ve eğitim kalitesinin sürekli yenilenerek yükseltilmesi gerekir. Öğrenci kabul kriterlerini belirlerken üniversitelerin daha seçici olması gerekir. Yüksek öğretimde eğitim saç ayağının yanında araştırma ayağı da hayati öneme sahiptir. Bunun için hükümetlerin gerekli altyapıyı (TÜBİTAK benzeri bir oluşumu) ivedilikle hayata geçirmesi gerekiyor.


Bu bağlamda, İTÜ Kuzey Kıbrıs olarak Ada’yı hem eğitim hem de araştırma adası haline getirmek bizim en önemli misyonlarımızdan birisidir.

 

Haberin Fotoğraf Galerisi

HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.