“Kimsenin Cesaret Edemediği Projeler Yapıyoruz”
peuterey jakke canada goose jakke pris woolrich parka timberland norge timberland boots woolrich arctic parka uggs vintersko parajumper jakke uggs votter belstaff jakke canada goose pris moncler jacket belstaff jacket barbour jakke canada goose expedition parka dame barbour jakke dame canada goose expedition parka barbour norge moncler vest
“Kimsenin Cesaret Edemediği Projeler Yapıyoruz”
Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali;
22.10.2016 19:03:25

 

 

 

“Kimsenin Cesaret Edemediği Projeler Yapıyoruz”

 

 

 


İstanbul’da hayata geçirdiği markalı konut projeleri ile inşaat sektöründe kalite algısını yükselten Metal Yapı Konut, 36 yıllık tecrübesiyle projelerine yenilerini eklemeyi sürdürüyor. Halihazırda yatırım değeri 1 milyar doları bulan Büyükdere Caddesi üzerinde 61 katlı İstanbul Tower, Küçükçekmece Gölü’nde Blue Lake, Kemerburgaz’da ise 4 projeye devam eden Metal Yapı Konut, bu yıl içinde yine yatırım değeri 1 milyar doları bulan yeni projelere başlayacak.

 

Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali, Metal Yapı Konut olarak, aralarında Koru Florya, Aqua Florya AVM ve Akvaryum, Güneş Tepe, Ispartakule, Historia AVM bulunduğu 21 lüks konut, ofis ve AVM projesini tamamladıklarını belirterek, aynı zamanda şu anda 7 projenin devam ettiğini söyledi.

 

Türkiye’de çok ses getirecek cesaretli projeler yaptıklarını belirten Akın Karali, “Biz kurumsal ayağı güçlü bir firmayız. 36 yıldır kimsenin cesaret edemediği prestijli projeler yapıyoruz” dedi.

 

 

Metal Yapı Konut’un genel yapılanması, projeleri ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?
Metal Yapı Konut 36 yıllık bir inşaat firması. Bugüne kadar 21 tane büyük proje bitirdik. Ağırlıklı olarak Florya, Fatih, Etiler, Ulus, Göktürk ve Kemerburgaz bölgelerinde çalışıyoruz. Türkiye’de çok ses getirecek cesaretli projeler yaptık. Florya sahildeki İstanbul Akvaryum kompleksi, Aqua Florya AVM, Crowne Plaza Florya ve yeni açılacak olan Koru Florya ile Fatih’teki Historia AVM’nin arasında bulunduğu projeleri hayata geçirdik.

 

Göktürk bizim ana bölgemiz, orda kendi arsalarımız üzerinde yeni projelere başlayacağız. Şuana kadar Kemerlife XXI-XXII, Arketip Evleri, Country Life Residence, Arcadium Life I-II, Ispartakule Konut ve Çarşı gibi birçok prestijli proje gerçekleştirdik. Levent’te eski Fako İlaç fabrikasının bulunduğu arazi üzerinde ülkenin en iyi ofis binalarından birini inşa ediyoruz. 225.000 metrekare inşaat alanına sahip bu projemiz 53’ü yerüstünde 8’i yeraltında toplam 61 katlı bir ofis binası olacak. Projenin yaklaşık 500 milyon dolar bir yatırım maliyeti var. 2018 Mayıs ayı gibi teslim etmeyi düşünüyoruz.

 

Fatih’te yeni bir iş merkezini bitirdik, orda kendi arsalarımız üzerinde proje geliştirmeyi düşünüyoruz. Zekeriyaköy’de 380 dönüm arazi üzerinde yeni bir projeye başlayacağız. Aynı zamanda Ulus’ta yeni bir projeye başlıyoruz. Hâlihazırda Küçükçekmece de hemen gölün kenarında 800 bağımsız bölümden oluşan Blue Lake projemiz devam ediyor. O projemizi 2017 Eylül ayı gibi teslim edeceğiz.

 

Güneşli ’de İçdaş fabrika alanı üzerine 2 bin konuttan oluşacak Güneş Tepe projemizi yapıyoruz. Bunların dışında İstanbul Tower Levent, Kemerlife XXIII, Belgrad Life, Real Life ve Arcadium Life III devam eden diğer projelerimiz. Bizim şuan için beş yıllık planlamamız hazır. Kurumsal ayağı güçlü bir firmayız, bütün projelerimizde proje yönetim şirketi kullanıyoruz. Bütün projelerimizde iş güvenliğine çok önem veriyoruz, bu açıdan birinci sınıf firmalarla çalışıyoruz. Bizim için proje çok önem arz ettiğinde mimariye çok önem veriyoruz, Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü mimarlarıyla çalışıyoruz. Biz cesaretli, konforlu ve iyi projeler yapıyoruz.

 

Sektörde sürdürülebilir olma anlamında nasıl bir stratejiniz var?
İnşaat son 15 yılda çok gelişti. Sektörde inşaatçı olmayan tekstilci, gıdacı herkes inşaat yapmaya başladı ama bizim firmanın geçmişinde inşaat var. Esasında ana iştigal konumuz arsa geliştirmeciliği, bu işi iyi biliyoruz. Aldığımız arsaları geliştiriyoruz, iyi bir proje yapıyoruz ve hepsini zamanında proje olarak satışa çıkarıyoruz. Bir anda çok büyümek iyi değil biz hep aşama aşama ilerliyoruz, birçok projemizi kendi arsalarımız üzerine yapıyoruz. Sürdürülebilir olmak için konforlu, keyifli yaşam alanları üretmek lazım, bu işi bilerek yapmak lazım. Çünkü sektöre geçici olarak girenler zamanla elenecektir. İnşaat dışarıdan göründüğü gibi çok büyük kârların dolaştığı, büyük rantların olduğu bir sektör değil. Çünkü inşaatın ciddi sorumlulukları var, özellikle maliyet bacağında inşaatçılığı bilmezseniz çok ciddi sıkıntı yaşarsınız. Dolayısıyla sürdürülebilir olmak için bu işi her anlamda kurumsallaşarak yapmak lazım.

 

Sektörde trendler nereye doğru gidiyor?
İstanbul için konuşacak olursak, İstanbul bir vitrin, artık hemen hemen tüm projeler güzel ve herkes iyi proje yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla kim en iyisiyse o başarılı olacak, herkes de zaten en iyisi olmak için ciddi anlamda çalışıyor. Sektörün her daim yükselen bir büyüme trendinde gidiyor. Çok konforlu yaşam alanları inşa edilmeye başlandı. Avrupa’da bile birçok yerde bu konforda bir yaşam alanı yok. Ama özellikle yeşil alanı ve peyzajı eksik yapıyoruz. Bir imar planları konusu var ve bu projeye göre değişiyor. Çünkü İstanbul’da arsa maliyeti çok yüksek, arsa sahipleri maalesef biraz açgözlü olmuş durumdalar. Dolayısıyla maliyeti kurtarmak için ciddi anlamda yoğunluk getirecek projeler yapmak gerekiyor. Biz şuanda bütün projelerimizde LEED sertifikası alarak devam ediyoruz. Yeşil bina önemli hale gelecek ama yeşil binadan ziyade yeşil alan çok önemli, yeşil alanı iyi bırakmak lazım. Ülkemizde peyzaj gelişen bir durumda, artık her proje peyzaj için özel bir peyzaj mimarı tutuyor. Bundan da gayet mutluyum, umutluyum. Birazda şehir planlaması açısından ilerlersek bence sektör daha da büyüyecektir.

 

İstanbul’daki konut sektöründe bir balon var deniliyor, siz buna katılıyor musunuz?
Her sektörde olduğu gibi arzın olduğu yerde talep varsa balon yoktur. Şuanda bana göre balon yok, daha uzun sürelerde olmayacak. Çünkü İstanbul’da özellikle son yıllarda her konutun, her dükkânın, her ofisin bir alıcısı var. Artık konut sektörü sadece oturmak için veya yaşam alanı değiştirmek için kullanılan bir sektör değil. Şuanda inşaat bir yatırım aracı oldu, çünkü paranın gidecek yeri yok. Banka, borsa, döviz bunların kazandıracağı kısımlar belli ve insanlar bu işi çok iyi bilmiyorlar, kendi paralarını çok iyi yönetemiyorlar. Bende dâhil olmak üzere param olduğunda bunu gayrimenkule yatırıyorum. Dolayısıyla bu yatırım aracı devam ederse ve yeni enstrümanlar çıkarsa, birazda tabana inersek bu sektör bırakın balonlaşmayı daha 10 yıl çok büyür ve lokomotif olarak devam eder.


Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) ve gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) sektöre nasıl bir etkisi oldu?
Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) maalesef çok başarılı olamadı. Çünkü inşaat firmaları maalesef defter değerlerini birebir bir sanayi firması gibi standart yakalayamıyorlar. İnşaat sektöründe stok çok önemli, bugün on lira olan bir stok bir sene sonra yüz lira olabiliyor. GYF’ler ise henüz yeni bir konu, gitgide geliştiriliyor. Eğer iyi geliştirirsek çok ümitliyim. Tabana eğilme konusunu onlarla yapabiliriz. Gayrimenkul yatırım fonlarına gayrimenkul yatırım sertifikası çıkararak yatırım yapabiliriz. Çünkü bugün cebinde yüz bin lirası olan bir kişi ev alamaz ama onu ev alabileceği bir platforma ortak edip, oradan bir gayrimenkul geliri sağlamayı başarırsak ve bu şekilde tabana inersek çok ciddi bir kaynak bulmuş oluruz. GYF’lerle ve gayrimenkul yatırım sertifikalarıyla bizde ilgileniyoruz.

 

İstanbul’da yeteri kadar arsa stoğu var mı? Sizce TOKİ’nin bu konudaki rolü ne olmalıdır?
İstanbul’da esasında her daim arsa var. Ama zaten arsa olmadığı için şehir büyüyor, buda iyi bir şey. Avrupa yakasında Silivri’ye doğru, Anadolu yakasında Tuzla, Gebze’ye doğru şehir büyüyor, devamlı da büyüyecektir. O nedenle yeni alanlar yaratmak zorundayız. Özellikle altyapı çözümleriyle şehri büyütürsek o zaman daha iyi bir şehir planlaması yapılmış yeni yerleşim alanları yakalayabiliriz.

 

Firma olarak biz genelde şehir merkezinin dışını tercih etmiyoruz. Bana göre her dönemde bir şekilde arsa üretilebiliyor, illa kentsel dönüşüm olarak söylemiyorum, eski binalardan on tanesini toplasanız yeni bir arsa alanı çıkıyor. Ama arsa değerli hale geldiği için şuanda konut fiyatları biraz yüksek ve bu yükselme mutlaka devam edecektir. Aksi halde inşaat üretimi durur. Çünkü burada çok ciddi bir ikinci elden bir kazanma rantı var. TOKİ de arsa geliştirme açısından özellikle kentsel dönüşüme önem verip, kentsel dönüşüm alanları TOKİ nezdinde toplanıp ihale edilirse bence daha başarılı olur.

 

Kentsel dönüşüm projelerinde var mısınız?
Kentsel dönüşüm çok zor bir konu. Kentsel dönüşümdeki konut sahipleri maalesef yanlış bir felsefe, yanlış bir politika izliyorlar. Bir daireleri var ve hayatlarını bununla idame ettirmek istiyorlar. Bu felsefeyle ben bu işin doğru yürüyeceğine inanmıyorum. O yüzden biz kentsel dönüşümde yokuz. Şuanda kentsel dönüşümün sağlıklı yürüdüğünü de düşünmüyorum. Devletin mutlaka yeni kanunlarla kentsel dönüşümü desteklemesi gerekiyor.

 

Sektörün en güncel sorunları nelerdir?
Aslında birçok sorunumuz var ve bunları zaman zaman iletiyoruz, onlarda çözüm bulmaya çalışıyorlar. Ama bana göre en önemlisi vergi konuları ve bürokrasi.

 

Gelecek dönemlere ilişkin yatırım planlarınız nelerdir?
Biz şuan beş yıllık bir plan yaptık. Bu beş yılda birçok bölgede projemiz olacak. Şuanda İstanbul dışını pek düşünmüyoruz. Biz genelde Avrupa yakasındayız ama bu beş yıllık planlama içerisinde her an her şey değişebilir. Biz aynı zamanda alışveriş merkezleri işleten, ticari açıdan ciddi dükkân ve ofis geliri olan bir firmayız. Biraz bu alanda büyümeyi düşünüyoruz. Birkaç tane akaryakıt istasyonumuz var, şuan onları geliştiriyoruz. Dolayısıyla beş yıllık plan içerisinde İstanbul dışında başka bir yer yok.

 

Peki, bu beş yıllık plan çerçevesinde ne kadar bir büyüme hedefliyorsunuz?
Her sene ortalama yüzde 25 bir büyüme hedefliyoruz.
 

Haberin Fotoğraf Galerisi

HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.