Türkiye, Bayer Dünyasında İlk 20 Ülke Arasında Yer Alıyor
peuterey jakke canada goose jakke pris woolrich parka timberland norge timberland boots woolrich arctic parka uggs vintersko parajumper jakke uggs votter belstaff jakke canada goose pris moncler jacket belstaff jacket barbour jakke canada goose expedition parka dame barbour jakke dame canada goose expedition parka barbour norge moncler vest
Türkiye, Bayer Dünyasında İlk 20 Ülke Arasında Yer Alıyor
Bayer İlaç Ülke Müdürü Dr. Oğuz Mülazımoğlu:
30.11.2016 21:48:25

 

 

 

Türkiye, Bayer Dünyasında İlk 20

Ülke Arasında Yer Alıyor

 

 

Sağlık ürünleri, tarım ve hayvan sağlığı alanlarında faaliyet gösteren Alman Bayer, Türkiye'de hedef büyüttü. Bayer İlaç Ülke Müdürü Dr. Oğuz Mülazımoğlu, “Türkiye, Bayer dünyasında ilk 20 ülke arasında yer alıyor. Bugün itibari ile 1.550 çalışanımız var. Bayer, 2015 yılında Türkiye’de 525 Milyon Avro ciro elde etti. Dünya çapında da hem operasyonel olarak hem de stratejik olarak çok başarılı bir dönem geçirdi” diyor.

 

Oğuz Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Executive MBA ve İstanbul Üniversitesi'nde Hastane Yönetimi Yüksek Lisans programlarını tamamladım. Bayer ailesine 2008 yılında katıldım. 1 Ekim 2015 tarihinden bu yana Bayer’de Pharmaceuticals (İlaç) Bölümü’nün Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürütüyorum. Daha önce Bayer‘de Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler EMEA Bölgesi (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Pazarlama Bölüm Başkanlığı’ndan sorumluydum.

 

Bayer’in Türkiye’deki genel yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?
Bayer, Türkiye’de yarım yüzyıldan fazla bir süredir faaliyetlerini sürdüren az sayıda uluslararası şirketten biri. Şirketin her üç bölümü – İlaç (Pharmaceuticals), Tüketici Sağlığı (Consumer Health) ve Tarım Ürünleri (Crop Science) ile Türkiye’de kendi pazarlarında güçlü pozisyonlarda bulunuyor ve büyüme potansiyeli vaat ediyor. Türkiye, Bayer dünyasındaki ilk 20 ülke arasında yer alıyor. Bugün itibari ile 1.550 çalışanımız var. Bayer, 2015 yılında Türkiye’de 525 Milyon Avro ciro elde etti. Dünya çapında da hem operasyonel olarak hem de stratejik olarak çok başarılı bir dönem geçirdi. Hedefimiz, bu başarıyı sürdürerek 2016 yılında da büyümede artış…

 

Üstelik Bayer’in Türkiye’deki etkinlikleri sadece satış ve pazarlama ile sınırlı değil. Türkiye, Bayer için önemli bir bölgesel üretim üssü. Gebze’de bitki koruma ürünleri ürettiğimiz, Topkapı’da ise sağlık ürünleri ürettiğimiz iki tesisimiz bulunuyor. Ayrıca Antalya'da bir tohum geliştirme merkezimiz var. Bayer olarak hâlihazırda Türkiye’deki hastalara ve çiftçilere çok sayıda önemli ilaç, sağlık ürünü ve tarımsal ürün sağlıyoruz. İlaç özelinde bakarsak ayrıca Türkiye’de henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlara yönelik yenilikçi ürünler lanse edeceğimiz bir büyüme planımız var.

 

Bayer’in Türkiye ilaç pazarındaki profili nasıldır?
İlaç bölümü olarak faaliyetlerimiz Özellikle kardiyoloji ve kadın sağlığı ile onkoloji, hematoloji ve oftalmoloji alanlarında terapötik reçeteli ilaçlar üzerinde yoğunlaşıyor. Türkiye'de kadın sağlığı ürünlerinde 1. sırada ve MS hastalığında 2. sırada yer alıyoruz.

 

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Bayer’in 2015 yılında dünya genelinde yaptığı Ar-Ge harcamaları 4,281 milyar Avro’ya ulaştı. Bu rakamın yaklaşık üçte ikisi sağlık ürünleri alanındaki ar-ge çalışmalarına ayrıldı. Her ne kadar geliştirme faaliyetlerimiz birkaç ana tesiste odaklanmış olsa da aralarında Türkiye’nin de yer aldığı pek çok ülkede klinik araştırmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de ciddi klinik araştırmalar yürütüyoruz ve Bayer olarak en fazla araştırma yürüten şirketlerin arasında üst sıralarda yer alıyoruz. Bugüne kadar, toplamda 3.000’e yakın hastanın katıldığı yaklaşık 25 klinik araştırma tamamladık ve hâlihazırda farklı tedavi alanlarında sürdürdüğümüz ya da başlamak üzere olan 30’dan fazla klinik araştırmamız bulunuyor. Türkiye’de klinik araştırmaların ana sürükleyicilerinden biri olmayı istiyoruz.

 

Sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?
Bayer “Daha İyi Bir Yaşam için Bilim” misyonu doğrultusunda, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Biz de Bayer Türk olarak geleceğimizin parlak yüzleri olan Türkiye’deki çocuklara ve gençlere yönelik iki önemli proje gerçekleştiriyoruz: Bayer Genç Bilim Elçileri ve Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması. Bayer Türk’ün 2011 yılından bu yana TOG ile birlikte yürüttüğü Bayer Genç Bilim Elçileri projesi ilköğretim çağındaki çocukları gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Bayer Genç Bilim Elçileri projesini 2014 yılında projenin yaz aylarında da aktif olmasını sağlayacak Bilim Tohumları Ekibi ile genişlettik. Bilim Tohumları Ekibi gezici bir araçla Türkiye’nin dört bir köşesindeki kırsal alanlara giderek buralarda çocuklara ulaşıyor. Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması ile Bayer, öğrencileri fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik ederek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Haberin Fotoğraf Galerisi

HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.