Kentsel Dönüşüm demek, ‘hayata dönüş ve medeniyet’ demek…
Fatma Atalay - Editör

Kentsel Dönüşüm demek, ‘hayata dönüş ve medeniyet’ demek…

Kentse İstanbul’un gündeminde yıllardır bir “kentsel dönüşüm” söylemi dolaşıp duruyor. En son yaşanan Van depremiyle beraber yeniden gündeme gelen kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bir yasa taslağı dahi hazırlandı

 İstanbul’un gündeminde yıllardır bir “kentsel dönüşüm” söylemi dolaşıp duruyor. En son yaşanan Van depremiyle beraber yeniden gündeme gelen kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bir yasa taslağı dahi hazırlandı... Taslağa göre, çürük, salaş ve kaçak binalar yıkılacak. Yıkım için mal sahipleriyle anlaşma yoluna gidilecek, mutabakat sağlanamayan taşınmazlar kamulaştırılacak. Ayrıca, kentsel dönüşüm için gerekli olan 400 milyar doların 2-B arazileri ile vergi ve trafik cezalarından karşılanacağı söyleniyor.

 

Kentsel dönüşümün amacının, deprem veya heyelanda afete maruz kalacak binaların kurtarılması olduğu söylense de, TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’da 1 milyon yeni konut yapacaklarını açıklamaları, olayın dramatik boyutunu daha da açık bir şekilde ortaya koyuyor.

 

Tarihî kent merkezleri ve yerleşim yerlerinin dönüşümü, rant çevrelerinin iştahını kabarttığı görülüyor.. Daha yaşanabilir şehirler için gecekonduların yıkılarak yüksek katlı apartmanlarla değiştirilmesinden ziyade; fiziki iyileştirmelerin yanında, sosyal, kültürel ve ekonomik sürdürülebilirliği destekleyecek, bölge halkının daha iyi yaşam koşullarına erişimine yardımcı olacak bir yapılaşmanın öngörülmesi gerekiyor.

 

İstanbul’da ilk etapta yıkılması gereken 14 bin yapının olması, kentsel dönüşümü zorunlu hale getirdiği aşikârdır. Ancak, İstanbul’u ‘dünya kenti’ yapmanın yolu, sahip olduğumuz büyük mirasın üzerine ‘modern mimari’ adı altında yüksek katlı, şekilsiz, sosyal ve kültürel açıdan yaşanabilirliği olmayan, camdan kuleler yapmaksa eğer, bizleri önümüzdeki süreçte pek de güzel olmayan günler bekliyor demektir!..

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.