Kadının En Büyük Vazifesi Analıktır…
Fatma Atalay - Editör

Kadının En Büyük Vazifesi Analıktır…

Aile içinde yeterli ilgi ve şefkat görmüş, sevinç ve üzüntülerini aile fertleriyle paylaşmayı öğrenmiş, kendine güvenli, sağlıklı bir sosyalizasyon süreci ile topluma hazırlanmış bir kişinin yaşamı boyunca karşılaşabileceği sosyal problemlerle başa çıkabilmesi şüphesiz daha kolaydır.

 

 

 Burada aileye, aile içinde de özellikle kültürün kuşaktan kuşağa aktarılmasında temel öğe olan kadına büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu nedenle de özellikle kadının iyi eğitim görmesi, aydın olması gerektiğini Atatürk şu sözleriyle vurgular; Kadının en büyük vazifesi analıktır. İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse bu vazifenin ehemmiyeti lâyıkıyla anlaşılır. Milletimiz kuvvetli bir millet olmaya karar vermiştir. Bugünün gereklerinden biri de kadınlarımızın her hususta yükselmelerini temindir. Bu sebeple kadınlarımız da âlim ve teknik bilgi sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün tahsil derecelerinden geçeceklerdir. Sonra kadınlar sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyerek birbirinin yardımcısı ve koruyucusu olacaklardır.”

 

Annelik koşulsuz sevginin, sonsuz sabrın ve fedakârlığın bir arada olduğu tek statüdür. Üstelik de öğrenilen, sonradan kazanılan bir statü değil. Bir kadın anneliği, bebeği vücudunda oluşmaya başladığı anda en yoğun hislerle yaşamaya başlar. Annelik öyle yoğun, öyle kutsal bir duygudur ki işte tam da bu sebeple Allah tarafından da kutsanmıştır. Bütün kadim dinlerde annelik kutsal sayılmış ve kutsanmıştır. Bizim inancımızda da cennet analarımızın ayaklarının altındadır.

 

Anne ile evladı arasında göbek bağı ile kurulan o organik bağ, siz kaç yaşına gelirseniz gelin ölünceye kadar devam eder. İşte bu nedenledir ki bir insanı yaşamı boyunca en fazla etkileyen olaylardan biridir; anne kaybı.

 

Başımızın tacı, varoluş nedenimiz; annelerimiz. Siz bize bir hayat hediye ettiniz bununla da yetinmediniz bize hediye ettiğiniz o hayatı en doğru, en mutlu, en sağlıklı, en huzurlu nasıl yaşarız diye hep kendinizden eksiltip bize kattınız. Bizim için bu kadar fedakârlık yaptıktan, bizi koşulsuz sevip koruduktan sonra her şeyin en iyisini hak ediyorlar.

 

Başta kendi annem olmak üzere bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor ve hepsinin ellerinden saygı ile öpüyorum. İyi ki varsınız, Allah sizi her daim sağlıkla bizlerin yanından, başından eksik etmesin.

 

Tüm annelerin "Anneler Günü" kutlu olsun...

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.