Taksim Gezi Parkı’ndaki Çalışmalar Ve Boğazın Yeni İncisi Üçüncü Köprü…
Fatma Atalay - Editör

Taksim Gezi Parkı’ndaki Çalışmalar Ve Boğazın Yeni İncisi Üçüncü Köprü…

 

Şehircilik alanında oturmuş dokuyu beton lehine göz ardı eden herhangi bir projeye oldum olası kuşkuyla bakıyorum. Şehir dokusuna ağaç merkezli bakıyorum, bu nedenle de mevcut ağaçları azami ölçüde korumaya dönük projeleri anlamlı buluyorum. Dinimize göre bir ağaç, saygın bir canlıdır ve rastgele sökülüp atılamaz!

 

İstanbul’un güzelim silüeti konusunda çok da özenli davranılmadığı ortadayken, bu konuda rahatsızlık duyulması anlaşılmaz değil… Ağaç merkezli bakış, toplum olarak sahip olduğumuz güzel hasletlerden biri, bunu yitirmememiz gerekiyor.

 

Gezi Parkı gibi şehirli için anlamı büyük olan ortak alanlara dönük projelerde kılı kırk yarmak gerekiyor. Gezi Parkı’nda tarihi 75-100 seneye dayanan ağaçlar var. Bunun siyasal bir tarafgirlikle de hiç alakası yok. Betonlaşma, mevcut iktidardan çok önce başladı İstanbul’da…

 

Boğazın yeni incisi üçüncü köprü, trafik sorununu çözecek mi?

 

İstanbul Boğazı’na yapılacağı yıllardır konuşulan 3. boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun temelleri atıldı. 3. köprünün ismi de Yavuz Sultan Selim!

 

İstanbul'un ilk boğaz köprüsü 1973'te, ikincisi 1988'de açıldı. O zaman gösterilen gerekçeler, iki kıta arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak ve trafik sorununu çözmekti. Ama sorun daha da içinden çıkılmaz hale geldi.

 

Köprüler trafiği azaltmıyor, aksine kendi trafiklerini yaratıyor çünkü taşıdıkları yolcu değil araç! 1. Köprü açıldıktan bir yıl sonra Boğazı geçen insan sayısı yüzde dört artarken, Boğazı geçen araç sayısı yüzde 200 arttı!

 

İkinci Köprü açıldıktan sonra bugüne kadar, Boğazdan geçen insan sayısı yüzde 170 artarken, Boğazdan geçen araç sayısı yüzde 1180 arttı! Yeni köprünün de iki yaka arasından transit trafiğini geçirerek, İstanbul trafiğini rahatlatacağı söyleniyor, umarım bu gerekçe doğru çıkar...

 

Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisi ile sağlıcakla kalın,


 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.