‘Dolardaki Yükselişin Nedeni…’
Fatma Atalay - Editör

‘Dolardaki Yükselişin Nedeni…’

 

 

 

Son haftaların en kritik sorusu, ‘Dolar nereye kadar yükselir, nereden döner?’ Bu soruya yanıt vermek çok güç. Fed’in aralık ayı toplantısında faiz artırımı kesin gibi. Asıl konu, yeni ABD Başkanı Trump’ın ekonomiyi büyütmeye yönelik politikalarıyla Fed’in 2017’de atacağı faiz adımları olacak. Analistler, aslında, dolardaki artışın piyasalara etkisinin Fed'in faiz artırımıyla aynı olacağını söylüyor.

 

Güçlü dolar ayrıca kırılgan gelişmekte olan ekonomilerde finansal gerilimin yoğunlaşmasına yol açıyor .Doların güçlenmesi ABD ihracatını vuruyor. ABD mallarının yurtdışında daha pahalı hale gelmesiyle ABD şirketlerinin karları olumsuz etkileniyor. Yatırımcılar, ABD şirket karlarının zayıfladığı bir dönemde ABD hisse senetlerinin bilhassa korunmasız olduğunu söylüyor.

 

ABD Seçimleri öncesi piyasalarda ciddi tedirginlik ve belirsizlik yaratan Trump isminin seçildikten sonra da büyüme odaklı politika söylemleri fiyatlamaya başlandı. Özellikle Trump’ın vaatleri arasında bulunan alt yapı yatırımları ile kamu harcamalarını artırmak ve nihayetinde ülke ekonomisini daha ileri seviyeye taşıyacağı söylemleri borsalarda pozitif olarak fiyatlandı. Ancak bu gelişmeler Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine rekor düşüşler olarak yansıdı. Gelişen ülke para birimlerinin bu kadar sert değer kaybı yaşamasının temel nedenlerine bakacak olursak ABD Merkez Bankası Fed’in yıl genelinde yapmaya hazırlandığı faiz artışının, Aralık ayı için nerdeyse kesinleşmesi olduğunu söyleyebiliriz.

 


 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8591 3,866
EURO 4,5511 4,5593
STERLİN 5,172 5,199
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.