Sınavlar Oldukça Dershaneler Var Olacak!
Fatma Atalay - Editör

Sınavlar Oldukça Dershaneler Var Olacak!

 

 

Ak Parti’nin iktidara geldiği günden bu yana yaklaşık dört milli eğitim bakanı değişti. Bu kadar ciddi bir bakanlık başka hiçbir alanda değişmemiştir. Belki en doğruyu bulma çabaları, belki her gelen bakanın farklı düşünceleri ama gerçekten sağlam bir temel üzerine kurulmadığı sürece yapboz tahtasına döndü eğitimimiz!

 

SBS’ler kalkacak, kalkmayacak, dershaneler kapanacak, kapanmayacak böyle bir süreç aştılar. Önümüzdeki sene farklı bir yapılanmayla girilmesi düşünülüyor. Öğrencilerin psikolojisini düşünebiliyor musunuz, sınava gireyim, girmeyeyim, dershaneye gideyim, gitmeyeyim. Bence öğrenciler üzerinde ciddi bir psikolojik sıkıntılar oluşturulacak ve bu gelecekte görülecek. Bundan sonra nasıl bir süreç işleyecek bilmiyorlar. Gerçekten bir temel üzerine net kurabilsek, ekonomi güçleniyor ama ekonomiyi güçlendirecek de arkadan gelen nesil. O nesil bizi 2023 hedefine ulaştıracak. Birçok okulda buna inanarak zaten yoluna devam ediyorlar. Önemli olan eğitim kurumlarının çocuğa bilgiyi, iyi ve nitelikli eğitimi verdikten sonra sınav sistemi ne olursa olsun önüne çıkacak her şeye hazır olunmasıdır.

 

Ben, dershanelerin kapatılacağına inanmıyorum. Dershaneleri devlet açmadı ki devlet kapatsın. Ben bu dershaneyi kapattım deme gibi bir şeyin olabileceğini düşünmüyorum. Eğer insanlar bunu talep ediyorsa yatırımcıda arz olarak önüne dershane çıkaracaktır. Eğer ihtiyaç varsa kapatmanınız mümkün değil, önce ihtiyacın önünü keseceksiniz. Okulu devam eden öğrenci bir dershaneye ihtiyacı olmadığı zaman zaten dershaneler o süreç içerisinde kapanacaktır. Şuanda okuyan birçok öğrencinin dershane ya da kurslara ihtiyacı var. Özel okullara çevrilmesi isteniyor ya da bununla ilgili bazı teşvik hazırlıkları yapılıyor. Dershanecilikte, 2005’li yıllara doğru çok fazla dershane açıldı, o günden günümüze kadar geçen sürede de birçok dershane elendi, kaliteli eğitim ve hizmet verenler şuanda devam ediyor. Özel okulculukta korkuyorum buraya doğru gidecek. Çok fazla özel okul açılmaya başladı, acaba gerçekten hepsi yeterli derece eğitim verecek mi, ama okul dershane gibi bir olgu değil. Okulda eğitim ve öğretim alıyorsunuz, dershanedeyse sadece öğretim alıyorsunuz. Sınavlar oldukça dershaneler var olacak. Bugünde seçilmenin olduğu her yerde insanlar bir öndekini geçmenin telaşına düştüğü sürece dershanelerde var olacaktır.

 

Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisi ile sağlıcakla kalın,

 

 

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.