Fed’in yarattığı fırsatı kullanabilmek…
Fatma Atalay - Editör

Fed’in yarattığı fırsatı kullanabilmek…

 

 

Aylık varlık alımlarında devam kararı aldığını açılayan Fed, piyasalarda dalgalanmalara neden olurken bu açıklamadaki mesajı alan piyasa oyuncuları ekonomik verileri yeniden fiyatlamaya başladı. Fed kararının sonucu yeni değerlendirmeler, yeni kararlar, yeni yönlenmeler, yeni strateji belirlemeler ve yeni pozisyon almalar şeklinde oldu. Buda Türkiye’nin Fed kararlarından nasıl etkilendiğini gözler önüne sermiş oldu. Birtakım dalgalanmalar tabii ki olacaktır ve bunlar konjoktürel olacaktır. Ancak Türkiye'nin yapması gereken, kalıcı reformlar yapmaktır. Özellikle Avrupa’da büyüme çok düşük, hatta negatifken Türkiye’de hala büyüme devam ediyor. Türkiye’nin bu büyümeyi belli ölçüde korumasında dengeli politikaları etkili oluyor. Enflasyonu artırmadan büyümeyi sürdürmek çok zordur ve Türkiye şuan zoru başarıyor.


Fed'in tahvil alımlarını azaltmamasının piyasalar açısından olduğu kadar yeni toparlanmaya başlayan ekonomiler açısından da önemli. Fed'in eninde sonunda bu azaltmaya gideceği düşünüldüğünde rasyonel davrananlar eskisi kadar risk almayacak ya da mevcut risklerini azaltmaya gideceklerdir. Türkiye'nin bu konuda ötekilere göre avantajlı olduğu ortada.


Fed, aldığı bu kararla önemli bir zaman kazanımına yol açtı. Bu zamanın ne kadar süreceği şuan için bilinmese de gerçek bugün olmazsa yarın Fed'in frene basacağı. Bu belirsiz zamanı hem ülkeler hem de şirketler rasyonel bir tavır içinde gerekli önlemleri alarak iyi değerlendirebilirler. Türkiye ise bu zamanı iyi değerlendirme anlamında küresel para akışına karşı olan kırılganlığını azaltmaya yoğunlaşmalı, üretimi ve doğrudan yabancı yatırımların seviyesini artırmalı.
 

Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisi ile sağlıcakla kalın.

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.