Devlet eliyle sanat olmaz, tiyatrolar özelleştirilmeli (mi)!?
Fatma Atalay - Editör

Devlet eliyle sanat olmaz, tiyatrolar özelleştirilmeli (mi)!?

Evet; Türkiye sahne sanatlarında çok iyi bir durumda… Birçok üniversitenin sahne sanatları bölümü var. Televizyon dizilerinin yurtdışında gördüğü kabul, bu sanatlarda bir başarı kriteri olarak alınmalı. Kimse tiyatro sanatına, sanatçılığa karşı değil.

Sorun aslında sanatta değil, sanatın, halkın ödediği vergilerle finanse edilmesinde! Üstelik sanatçı memura maaş ödeyerek bu finansman yapıldığı için sanatın kalitesinin yükselmesine bir katkı da sağlamıyor. İşte bu yüzden özelleştirilmeli diye düşünüyorum! Devlet de sponsorluk yapsın sadece... İşte o zaman gerçekten evrensel değerleri yakalayan bir tiyatro sanatımız oluşmaz mı?

 

Devlet eli ile tiyatro olmaz. Maaşını devletin ödediği sanatçı, ne kadar özgün oyunlar çıkarabilir ki? İşte bunun için diyorum ki tiyatrolar özelleştirilmeli, devlet ise onlara ancak sponsor olmalı. Tarafsız olarak bakıldığında sağlıklı ve ahlaki bir işleyiş için gerekli olan özelleştirmedir. Tiyatro gibi sanat dalları topluma bir fikri güzelliği, yeniliği empoze etmeye çalışan, teorik olarak ahlaki değerleri koruma vizyonu taşıyan bir yapıdır. Bu yapı devlet elinde olursa, o anki iktidarın bilinçli yada bilinçsiz ideolojisini empoze etmek zorunda bırakılır. En ahlaki olanı ise, tiyatronun belli fikirlere göre ayrılıp özelleşmesi. Bu şekilde izleyen kitleye tercih imkanı sağlanırken, devletin sırtından da yük alınmış olunacak ve devlet güdümlü siyaset sanata bulaşmayacaktır! Böylece sanat, doğası olan bağımsızlığına kavuşmuş olur.

 

Sanatın bağımsızlaşması yönündeki Sayın Başbakan’ın dileği desteklenmeli ancak, bunun “İstediğimize destek oluruz” biçiminde ifade edilmesindeki keyfilik kabul edilebilir değil. Sorunları ‘demokratik’ bir ölçüyle tartışmak gerekir. Despotluğu eleştirirken, despotluk yapmak gibi bir tutumun doğma ihtimali var ki, demokratiklik talebinde bu tavrın asla yeri olamaz. Tiyatroyu, tiyatrocuların tartışmasından daha doğal bir şey olamaz. Dışarıdan katkılar her zaman istenen bir katkıdır. Ancak tepeden inmeci tavırlara her kesimin bir son vermesi gerekir. Problemin sahipleri muhatap alınmalı.

 

Devletin desteklediği tiyatro oyunları olur, olmalıdır ama devlet eliyle sanat olmaz.

 

Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisi ile esen kalınız…
 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.