Ekonomide İşler Seçim Sonrası Da Zor
Fatma Atalay - Editör

Ekonomide İşler Seçim Sonrası Da Zor

 

 

 

Ekonomistlerin, seçim sonuçlarının ülke ekonomisini sarsan siyasi kilitlenmeyi çözemeyeceğinden ve bir zamanların patlama yapan ekonomisinin düşüşe geçmesinden endişe ettikleri kaydedildi.

 

TİSK’ten önlem çağrısı
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), seçimden sonra kurulacak yeni hükümete, mevcut ve gelecekteki olası işsizlik artışı karşısında yeni strateji ve önlemler geliştirmesi çağrısında bulundu.

 

TİSK’in ekim ayı Ekonomi Bülteni’nde yer alan çağrıda, “Seçim sonrasında kurulacak hükümet, sanayinin uluslararası rekabet gücünü, yatırımları, ihracatı, büyümeyi ve istihdamı artıracak yeni tedbirler uygulamalı” denildi.

 

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomiye ilişkin saptamalarına da değinilen TİSK değerlendirmesinde şu görüşlere yer verildi: “IMF, 2016’da dünya ülkelerinde genellikle büyüme oranının artacağı, işsizlik oranının azalacağını öngörüyor.Türkiye açısından ise bu eğilimlerin tam tersine, büyümenin azalacağı, işsizlik oranının artacağı tahmin edildi. Uluslararası konjonktürün Türkiye’ye muhtemel etkisi, ekonomideki mevcut eğilimler ve reel sektörün yaşadığı sorunlar, bu tahminleri doğruluyor.”

 

Morgan Stanley: U dönüşü beklemeyin
Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley, 1 Kasım seçimleri sonrasında Türkiye ekonomisinde toptan ve kalıcı bir U dönüşü beklemenin gerçekçi olmadığını duyurdu. 1 Kasım sonrası en olası senaryonun koalisyon olduğunu bildiren kurum, koalisyon görüşmeleri sürecinin büyük ihtimalle çok tartışmalı olacağını vurguladı.

 

Siyasi belirsizlik negatif etkiler
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 1 Kasım seçim sonuçlarının Türk bankaları için önemli olacağına işaret ederek, “Siyasi belirsizliğin devam etmesi negatif olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 


Sevgi ve Saygılarımla
 

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.