Demokrasi En İyi Yönetim Şekli!
Fatma Atalay - Editör

Demokrasi En İyi Yönetim Şekli!

 

 

Artık kendi hayatını gelişmiş ülkelerdeki insanların hayatıyla kıyaslayan ve “bunlar benim de hakkım” diyen koca bir kuşak var. Özgürlükler, demokratik ve eşit hak talepleri ve yüksek yaşam standartı zamanın ruhunun olmazsa olmazı. Devletin baskı ve dayatma aracı olmaktan çıkıp, hiç kimseyi ötekileştirmeden ve ayırmadan tüm yurttaşlarına hizmet eden bir aygıta dönüşmesi zorunluluğu kaçınılmaz bir gerçek.


Bu yeni dünyayı ve kuşağı eski kavramlarla anlamak mümkün değildir. Artık yeni bir siyaset, yeni bir yönetim anlayışını kabullenmek ve hayata geçirmek kaçınılmazdır. Bu anlamda yerel yönetimlere bakış açımızı da değiştirmek zorundayız. Artık hayata bir pencereden bakan değil; hayatın kendisi olan bir anlayışı sahiplenmek durumundayız.


Vatandaşlar artık yol, kaldırım, çöp, temizlik gibi klasik belediye hizmetlerine zaten tam ve eksiksiz olmalı gözüyle bakmaktadır. Belediye hizmetlerinde çıta yükselmiştir. Bu yeni dünyanın hizmet ve kalite beklentisini, arzu ettiği siyaset ve yönetim anlayışını meseleye dünya ölçeğinden bakmadan karşılamak mümkün değildir. Yerel yönetimler artık çağdaş dünya kentlerinin hizmet ve proje standartını yakalamalı, teknolojik gelişme ve sistemleri kamu hizmetinde kullanmalı, yönetimde ve karar mekanizmalarında katılımı ve ortak aklı oluşturmayı başarmalıdır.


Bu yeni anlayış aslında çağı okuyan ve gereklerini hayata geçiren yeni nesil belediyecilik demektir. Yeni nesil belediyecilik, kamu hizmet kalitesini arttıran ve yerel yönetimlere yeni ufuklar açan Akıllı Kent Yönetim sistemlerinden, Yavaş Kent uygulamarına kadar teknolojik ve ekolojik yenilikleri sahiplenen, dünya standartında ve kalitesinde hizmet üreten, dünya ölçeğinde hibe ve finansman olanaklarını bulan, yönetime tüm paydaşların katılımını sağlayan, hesap veren, yani kararlarda ve bütçe kullanımında şeffaf olan yeni modelin adıdır.


Çağdaş kent yönetiminde ve kalkınmasında sadece kamu gücünü ve imkanlarını kullanmak artık yeterli değildir. Dünya örnekleri yerel yönetimlerin özel sektörü ve yatırımcıyı da işin içine çektiği, işbirliği yoluyla kent kalkınmasını sağladığı ve dünya çapında projeler ürettiği sayısız örneklerle doludur.


Yeni nesil belediyecilik, kent yönetimlerinde talana ve yağmaya karşı, rantı gerçek sahibine, yani halka ve kamu hizmetine aktaran, halkla bütünleşen sosyal belediyecilik demektir. Yeni Türkiye’yi doğru okumak ve yeni çözümler üretmek zorundayız. Elbette bu gerçeği gören ve başarıyı yakalayan belediyeler var.


İnsan odaklı değerler ön planda ise bir ülkede, orada sevgi var demektir. Orada adalet, vicdan var demektir.Orada insanın yaşam süreleri daha üst düzeydedir demektir..


Sevgi ve Saygılarımla
Fatma Atalay

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.