İflas Ertelemeler Neyin Göstergesi?
Fatma Atalay - Editör

İflas Ertelemeler Neyin Göstergesi?

 

 

 

Türkiye'de artan iç ve dış, ekonomik ve siyasi risklerin sonucu olarak şirket iflasları artmaya başladı. Özellikle borç yükü fazla olan şirketler açısından, 2016 yılı maalesef çok iyi başlamadı. Suriye iç savaşı, Irak’taki güvensiz ortam, Rusya ve İran ile yaşanan ciddi sorunlar Türkiye’nin ihracat pazarlarını daraltırken, içeride yaşanan terör eylemleri başta turizm olmak üzere önemli gelir kaynaklarını olumsuz etkilemekte. Dünyada doların yavaş da olsa değerlenmesi ve TL değerinin öngörülmesi zor bir şekilde dalgalanması şirketlere bir de kur riski bindirmekte. İşte tüm bu sorunların piyasalardaki somut yansımalarından biri iflas ertelemeleri.

 

İflas ertelemesi hukuki bir kavram; borçlarını ödeyecek geliri veya varlığı kalmamış bir şirkete tanınan son bir şans da denilebilir. Batmakta olan bir şirketin son bir çaba ile kurtarılması iflas ertelemenin temel amacı ve mevzuatta yer alması çok isabetli. Ancak borçlarını ödemek istemeyen kötü niyetli şirketler, bu olanaktan yararlanarak alacaklıları daha fazla mağdur edebilirler, daha fazla ekonomik kaynağın heba edilmesine neden olabilirler. Bu suiistimali önleyecek yegâne kurum ise iflas erteleme kararını verecek mahkeme. Mahkemenin bu konuda uzmanlaşması ve daha da önemlisi mahkeme tarafından atanan kayyımın, şirketin faaliyet gösterdiği sektörü bilen ve finansal yönetim konusunda yetkin biri olması olası kötüye kullanımları en aza indirecektir.

 

Türkiye’de son aylardaki iflas ertelemek için mahkemeye başvuran şirket sayısındaki artış, ekonomideki finansman zincirinde ciddi sorunların olacağına dair bir sinyal olabilir. Çünkü ödenmeyen borçlar, nihayetinde başka ekonomik aktörlerin de ödeme güçlüğüne düşmesine neden olacak ve bu durum, kırılması zor olan bir kısır döngüye neden olacaktır. Bir başka ifade ile ekonomide yaşanan iflaslar ve iflas erteleme başvurularının artması yatırımcı için önemli bir erken uyarı sinyalidir. Son aylardaki iflas erteleyen şirketlerin bazılarının halka açık şirket olması ve ihraç edilmiş tahvillerinin bulunması, sermaye piyasalarına yatırım yapacak yatırımcıların daha dikkatli karar almaları gerektiğini gösteriyor.
 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.