Yeni bir Başbakanla yepyeni bir döneme giriyoruz
Fatma Atalay - Editör

Yeni bir Başbakanla yepyeni bir döneme giriyoruz

 

 

 

AK Parti'nin yeni Genel Başkanı ve Başbakan kim olacak? sorusu yanıt buldu: ''Binali Yıldırım.'' Kesintisiz 11 yıl Ulaştırma Bakanlığı yapan Yıldırım, görev süresi boyunca bölünmüş yollar, havalimanları, Yüksek Hızlı Tren gibi dev projelere imza attı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti'nin 3. Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 27. Başbakanı oldu.

 

Kuşkusuz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kafasındaki nihai hedef Başkanlık sistemidir. Ancak Başkanlık sisteminin gerektirdiği köklü anayasal değişikliği Türkiye’nin bugünkü konjonktüründe yapmaktaki zorluk da ortadadır. Bu açıdan bakıldığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birlikte yürümek için seçtiği ismin Binali Yıldırım olması bir çok alt başlık açıyor. Binali Yıldırım, her şeyden önce Erdoğan’la uzun bir geçmişi olan kader arkadaşıdır. Erdoğan’ın liderliğine ve AK Parti davasına koşulsuz bağlıdır.

 

AK Parti hükümetleri döneminde en uzun bakanlık yapmış isimdir. En önemlisi; sistem sorunu, terörle ve paralel örgütle mücadele ve ekonomi başlıklarındaki yaklaşımları Erdoğan’la aynı çizgidedir. İstikameti Erdoğan’dan alacak icracı bir hükümet profilinin, bir taraf kısalırken diğer tarafın uzamayacağı bir yönetim modelinin, demokratik açılımlar, özgürlükler, AB, dış politika, Türkiye algısı ve terörle mücadele alanlarında mutlak senkronizasyonun esas olacağı bir sürecin başındayız.

 

AK Parti hareketi ve Türkiye, Binali Yıldırım dönemiyle yeni bir aşamaya geçiyor. Önümüzdeki dönem, artısıyla eksisiyle Türkiye’deki yeni yönetim modelinin çerçevesini çizecek. Bu modeli hep birlikte göreceğiz.

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.