Türkiye’de İlaç Sektörü Büyüyor
Fatma Atalay - Editör

Türkiye’de İlaç Sektörü Büyüyor

 

 

Türkiye’de sağlık sektörü son 12 yılda müthiş bir dönüşüm sürecine girdi. Son yıllarda hızla büyüyen sektör 2015’te iyice vites yükseltti ve yıllar sonra ilk kez çift haneli büyüme rakamlarına erişti. Sektör yetkilileri özellikle 2004’te devreye sokulan Sağlık Dönüşüm Programı çerçevesinde sigorta kurumlarının birleştirilmesi, hastane sayılarının artırılması ve ilaç fiyatlarında referans sistemi getirilmesi gibi atılan adımların sağlık erişimini büyük oranda artırmasının bu büyümede etkili olduğunu belirtiyor.


Sağlık Dönüşüm Programı ile 12 yılda müthiş bir dönüşüm sürecine giren ilaç sektörü yıllar sonra ilk kez çift haneli büyüme rakamlarına erişti. Yüzde 15,6 büyüyen sektör değer bazında 15.87 milyar liraya ulaştı. Hacim ölçeğinde ise 1.87 milyar liralık kutu satışıyla yüzde 6,8 büyüme kaydetti.


Sektör için 2016 yılında yaşanan en büyük gelişme kuşkusuz hükümetin cari açığa en yüksek katkılardan birini yapan ilaç sektöründe ithalatı azaltıp, yerli üretimi artırmak için başlattığı girişim oldu. Hükümet Planı’na göre, yerelleşme girişimi kapsamında hem tıbbı ürünlerin hem de stratejik ve yerli ilaçların geri ödeme, fiyatlandırma ve ruhsatlandırma süreçleri iyileştirilmesi hem de geri ödeme listesinden çıkarılacak ithal ürünler belirlenmesi hedefleniyor.


Bu girişimi memnuniyetle karşılayan şirketler, henüz sürecin başlangıç aşamasında olmasından dolayı temkinli tutumlarını sürdürse de orta vadede bu atılımın sektörün yapısını değiştirecek önemli bir köşetaşı olacağına dikkat çekiyor. Hükümetin yerelleşmeyi artırmadaki başarısı Türk ilaç sektörünün önümüzdeki yıllarda kaderini belirleyecek.


 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.