Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir
Fatma Atalay - Editör

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir

 

 

 

15 Temmuzda Cumhuriyet tarihinin en kritik günlerinden birini yaşadık. Akşam saatlerinde başlayan askeri darbe girişimi ancak sabaha doğru kontrol altına alınabildi. Böylece Türkiye bir uçurumun kıyısından döndü. Bu darbe girişiminden sonra devlet kurumlarında büyük bir temizlik başladı ve üç ay süreyle de Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Şimdi herkes bu gelişmelerin ekonomiye nasıl yansıyacağını merak ediyor.


Millet iradesine ve demokrasiye karşı yapılmış olan bu kalkışmaya, hükümetimiz, muhalefetimiz ve halkımız, tüm sivil toplum kuruluşları ve basını ile birlikte büyük bir direnç gösterdi. Bu durum Türk halkının demokrasiye olan bağlılığını ortaya koydu. Türk milletinin kenetlenerek birlik ve beraberlik ruhu ile tam bir dayanışma içinde demokrasimize ve devletimize sahip çıkmış olması bu zor günleri daha hızlı aşacağımıza olan inancımızı arttırmış oldu.


Milli irade ve demokrasiyi hedef alan kalkışmaya iş dünyasından da sert tepki geldi. Darbenin ilk günü iş dünyası örgütlerinin temsilcileri birbiri ardına açıklama yayınlayarak "Seçimle gelmiş hükümet dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz" değerlendirmelerinde bulundu. İş dünyasının sivil toplum kuruluşları ayrı ayrı açıklama yaparak, Türk milletinin demokrasiye sahip çıkmanın eşsiz bir örneğini sergilediğini söyledi. İşadamları, "Bu kalkışmaya milletimiz, polisimiz ve vatansever askerimiz karşı durup dünyaya örnek bir direniş gösterdi. Demokrasi zaferi kazandık. Demokrasinin ve seçilmiş hükümetin yanındayız" dedi. Türkiye'nin son dönemde yaşadığı en ağır saldırıya karşı iş dünyası da önemli bir sınav verdi. Darbeye karşı mücadelede özellikle küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) patronlarının en ön saflarda yer alarak sokaklara çıktığı görüldü. Birçoğu da işçileriyle birlikte sahaya indi. Kimisi kamyonlarını gönderdi kimi iş makinelerini yollara siper etti. İş dünyasının bu tavrı ekonomideki toparlanmanın hızlanmasına ve geleceğe ilişkin kaygıların azalmasına neden oldu.

 

Ülkemize, milletimize, hepimize büyük geçmiş olsun. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü olumsuz etkileyecek benzeri olayların artık hiç bir zaman yaşanmamasını diliyoruz. İnanıyoruz ki ülkemiz bu süreçten sonunda güçlenerek çıkacaktır.

 


Güzel yarınlar dileğiyle...

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.