Yenilenemeyen ‘Yenilenebilir Enerji’
Fatma Atalay - Editör

Yenilenemeyen ‘Yenilenebilir Enerji’

Yaşlı dünyamızın, daha doğrusu üzerinde bulunan ülkelerin ve insanların, birbirine yakınlaşmasına ya da uzaklaşmasına, belki de en uygun tabirle dünyanın globalleşmesine katkı yapan en önemli sektörlerden birisi enerji sektörüdür.

Yıllardır enerji ihtiyacını kendi kaynaklarından sağlayan veya sağlamaya çalışan ülkelerin başka ülkelerde bulunan enerji kaynaklarına yönelerek, çeşitli şekillerde kendi kullanım bölgelerine taşımasıyla başlattıkları enerji ticareti, dünya üzerindeki en önemli ticari faaliyetlerden biri haline gelmiştir. Bununla birlikte, temelde karbon kaynaklı olan bu enerji kaynaklarının transferi hala dünya üzerindeki en stratejik konulardan biri olsa da, artık dünya üzerinde daha farklı bir anlayış yerleşiyor; Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması!

 

Ülkelerin enerji talepleri kalkınma, sanayileşme, şehirleşme, teknolojinin yaygınlaşması, refah ve nüfus artışına paralel olarak hızla değişmektedir. Ülkelerin ekonomik gelişmelerinin sürdürülebilmesi ve çağdaş yaşam standartlarının sağlanabilmesi için vazgeçilmez bir kaynak niteliğinde olan enerjinin, sürekli ve güvenli olarak arz edilmesinin yanı sıra düşük maliyetli olarak arz edilmesi de büyük önem taşımaktadır. Çünkü enerji üretim faaliyetleri içinde önemli bir yer tuttuğundan ülkelerin uluslararası rekabet gücünü belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Dünyada enerji kaynaklarının kısıtlı buna karşın enerji talebinin artıyor olması ülkelerin enerji politikalarının önemini artırmaktadır.

 

Ayrıca, uluslararası arenada enerji paylaşım savaşının gittikçe hareketlendiği bu dönemde kavşak ülke konumunda olan Türkiye’nin izleyeceği strateji, bu savaştaki öneminin belirleyicisi olacaktır.
 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.