Ölümlere Duyarsız Kalmayalım! Ya, Şehitlere?
Fatma Atalay - Editör

Ölümlere Duyarsız Kalmayalım! Ya, Şehitlere?

Kandil’in emriyle açlık grevine giren PKK’lılara çeşitli kesimlerden duygusal çağrılar gelmeye başladı: “Ölümlere duyarsız kalmayalım”, “insanlığımızı unutmayalım” vs. vs. Sanırsınız açlık grevi yapanlar terörist değil de dünyanın en masum insanları. Daha düne kadar ellerinde silahlar çoluk çocuk demeden sağa sola ateş açanlar, içinde sivillerle otobüsleri havaya uçuranlar, dünyanın en tehlikeli katilleri şimdilerde insanlık timsallerine dönüştürülmek isteniyor. Zaten PKK’nın amacı terör eylemlerine sivil ve insani bir boyut katmak!

 

 

Yeni taktik, açlık grevleri ve onlara destek üzerinden sokağı harekete geçirebilmek! Diğer taraftan silahlı saldırılar devam ediyor, anaokulundan liselere kadar birçok okul kundaklanmış durumda. Kürtçe eğitimi bahane ederek Kürt çocukların okullara gitmesi engelleniyor. Bölgede veliler çocuklarını okula çekinerek gönderiyor, çünkü okula gitmek ‘davaya ihanet’ sayılıyor. Böylece hem çocuklar, hem de aileleri bir şekilde soruna bulaştırılmış oluyor. Örgüt için Kürtçe yargılanma hakkı ve Kürtçe eğitim ulaşılması istenen iki hedef olmaktan çok kullanmaya uygun istismar alanları. Örgütün tek amacı var, ayrı bir devlet kurmak. Buna giden her yol mübah. Yani PKK’nın amacı üzüm yemek değil, devleti dövmek ve Kürtleri radikalleştirebilmek. Bu nedenle devletin bu tür hakları istismar ettirmeden ve teröre rehin bırakmadan halletmesi gerekiyor.

 


* * * * *

 

20 yılın ardından gelen not!

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu yaklaşık 20 yılın ardından yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Biz buna kısaca adalet yerini buldu da diyebiliriz. Çünkü uzun bir süredir bize haksızlık yapılmaktaydı. Nihayet Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyeye ulaştığı gerçeği kredi derecelendirme kuruluşları tarafından da anlaşılmış oldu. Bunda Türkiye ekonomisinde görülen olumlu gelişmeler ve tüm dünyada büyük sorunların yaşandığı bir dönemde ortaya konulan istikrarlı ve gerçekçi makroekonomik yönetim anlayışı büyük ölçüde etkili oldu. Ülkemiz ekonomisi ile ilgili dış kaynaklı yatırım kararlarında temel eşik noktalarının aşılmasını sağlayacaktır. Fitch tarafından açıklanan kredi derecelendirme not artışı, elbette Türkiye adına yeni bir olumlu gelişmelere vesile olacaktır. Kredi notunun ülkede büyük ölçekli doğrudan yatırımları cesaretlendireceği, buna ilaveten Türkiye'ye giren küresel sermayenin artmasına ve faiz oranlarının düşmesine yardımcı olacağı aşikârdır!..
 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.