Savaşın Kazananı, Barışın Kaybedeni Olmaz!
Fatma Atalay - Editör

Savaşın Kazananı, Barışın Kaybedeni Olmaz!

 

 

Diyarbakır’da yapılan cenaze törenlerine damgasını vuran bir pankart vardı: “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz” yazıyordu.

 

İçinden geçtiğimiz süreç daha doğru nasıl ifade edilebilir?
Otuz yıldır süren bu kanlı hesaplaşmada Türk, Kürt, genç, yaşlı binlerce insan hayatını kaybetmedi mi?


Aradan geçen bunca yıldan sonra Türkü de Kürdü de şunu anlamış olmalı; PKK Türkiye’yi yenemez! Ama sanırım Türkler de şunu anladı: ‘Kürtler bu memlekette mutlu olmadıkça huzur olamaz.’

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllarca çok büyük hatalar yaptı. Cumhuriyetin hakim ideolojisi bu topraklarda sadece Türklerin yaşadığını varsaydı. Egemenlere göre bu memlekette gayrimüslim vatandaşlarımız, Kürt, Abaza, Çerkez vatandaşlarımız, Alevi vatandaşlarımız, dindar vatandaşlarımız ‘makbul’ saydıkları vatandaşlarla aynı haklara sahip değildi. Bu anlayışın adına birileri ‘CUMHURİYET’ diyebilir belki ama asla ‘DEMOKRASİ’ denemez!

 

İşkenceler, faili meçhuller, hapishane zulümleri, anadil yasakları, türlü aşağılamalar ve ötekileştirmelerle Kürt meselesi hiç çözülür mü? Hiçbir sorun bu şekilde çözülemez. Devletin yaptığı hatalar bunlardı...

 

Devletin ötekileştirmelerinden sadece Kürt vatandaşlarımız değil herkes nasibini aldı. 19 Ocak 2013’te, 6’ıncı ölüm yıldönümünde andığımız Hırant Dink de onlardan biriydi.

 

İçinde bulunduğumuz barış sürecinde hepimiz dikkatli olmalıyız. Diyarbakır’da toplanan binlerce Kürt vatandaşımızın sağduyusu ve barışa yönelik hasreti hepimizi umutlandırdı. Bu sorunun çözümünde Medyaya, sivil toplum örgütlerine, dernek ve vakıflara ve üniversitelere de büyük görevler düşüyor.

 

Diğer taraftan bugün, Şehit ve Gazi Yakınları Dernekleri’nin, şehit ana ve babalarının bu süreçte büyük olgunluk göstermeleri çok değerli bir katkı sunuyor hükümete. Evladı şehit olmuş bir babanın “barışı destekliyoruz” demesi, en az o evladını vatan için şehit vermesi kadar önemli ve değerli.

 

İnşallah 2013 yılı barışın yılı olur. Bu topraklarda hep beraber, hangi azınlıktan, hangi dinden, hangi dilden olursa olsun hep beraber sonsuza kadar yaşar gideriz.

 

Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisi ile sağlıcakla kalın,

 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.