Fransa Anayasa Konseyinden tarihe geçecek bir karar!
Fatma Atalay - Editör

Fransa Anayasa Konseyinden tarihe geçecek bir karar!

Sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlere para ve hapis cezasını öngören yasanın, ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle Fransa Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmesi tarihe geçecek bir karardır. Fransa da sözde Ermeni Tasarısı ret edilse bile, Türkiye de Hocalı soykırımı kabul edilmelidir. Bazı Batı ülkelerinin kendi arka bahçelerini temizlemeden, kendi tarihleriyle yüzleşmeden bu tür ırkçı politikalara verilmiş bir cevap niteliğindedir.

 

Her bağış yeni bir hayat;

Organ bağışı gündemde tutulmayan, çoğumuzun merak ettiği, ancak çok da yakın duramadığı, açmak istemediği hassas bir konu… Bazılarımız olayın ciddiyetinin farkında değil, bazılarımız önyargılı, bazılarımız yanlış inanışlara sahip, bazılarımız iş başa gelmediği sürece umursamaz durumda ve bunun gibi onlarca neden sıralasak bile inanın mazeret listemiz uzayıp gider...

Organ bağışı, bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir. Ancak son yaşanan olaylardan sonra üniversite ve doktorların dünya da ilk olma hırslarına yenilerek etik ve ahlaki davranmadıkları görüldü. Burada en önemli görev tabii ki Sağlık Bakanlığı’na düşüyor. Olumlu giden bir süreci, olumsuza çevirip organ vericilerini ve alıcılarını endişeye düşürmemek gerekir.

 

 

 

 *          *          *

 

Türk Lirası simgesine kavuştu; 

Türk Lirası’nın yeni simgesinde yer alan yarım çıpanın güveni, yukarı yönlü çizgilerinin ise istikrarı simgelediğini, artık paramızın onuru, haysiyeti ve tarihi bir simgesi olduğu belirtilse de önemli olan şekli değil, değeridir.

 

 

Görüşmek dileğiyle...

Fatma ATALAY

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.