Çanakkale Kardeşlik Ve Eşitlik Destanıdır…
Fatma Atalay - Editör

Çanakkale Kardeşlik Ve Eşitlik Destanıdır…

 

 

Tam 98 yıl önce İngiltere ve Fransa yaklaşık 1.500.000 asker ve 250’ye yakın savaş gemisiyle dünyanın en gelişmiş teknolojisiyle Kale-i Sultaniye’ye (Çanakkale) dayandılar. Dünyanın en zengin en gelişmiş ülkeleri, dünyanın en çaresiz ülkelerinden biri olan Osmanlıya karşı savaştılar.

 

Çanakkale’de düşman safında sömürgelerde toplatılmış onlarca ırktan ve dinden insanlar vardı. Düşman safında yüz binlerce Müslüman da vardı.

 

Bizde kim vardı? sorusunun cevabı gayet net: “Bizde kardeşlik vardı” Türk, Kürt, Arap, Laz, alevi, Sünni, Müslüman hatta gayr-i Müslim insanlarımız aynı safta hayatını bizim için feda ettiler. Bunu daha iyi anlamak için kimseye sormaya gerek yok. Sadece Çanakkale’deki mezarları dolaşınız. Oradaki gerçekliği, kardeşliği, saflığı, insanlığı en çıplağıyla görürsünüz.

 

Çanakkale’yi gezerken sadece geçmişi görmemek lazım! Çanakkale tam bir kardeşlik ve eşitlik destanıdır. Çanakkale’nin şehitleri bize sesleniyorlar: “Lütfen kardeş olunuz.” Başka çaremiz de yok. Ya sahte kardeşliği bırakıp hem ortak hem de tam kardeş olacağız ya da hep birlikte köle olacağız.

 

İçinde bulunduğumuz barış sürecinde Türkiye'de gerçek anlamda kardeşliğin ve barışın pekişmesi gerektiğini, sınır dışında silahlı durmak değil silahların tamamen bırakılması gerektiğini, dikkatle takip edilmesi gereken konular olduğunu herkes biliyor. Sağduyunun hakim olması, böyle bir süreç içerisinde olmayacak şeylerin gündeme gelmemesi gerekir.

 

Kısaca söylemek gerekirse; Çanakkale ruhunu özümseyebilenler, barışın, bir kez daha zafer kazanmak olduğunu da anlayanlardır. Şimdi sıra bizde her şey bizim elimizde tahriklere provokasyonlara gelmeden kardeşliğimizi pekiştireceğiz!

 


Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisi ile sağlıcakla kalın,


 

Diğer Yazıları
HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8872 3,8942
EURO 4,577 4,5853
STERLİN 5,1418 5,1686
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.