Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları arttı: Bakan Koca’dan maske ve aşı çağrısı
Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları arttı: Bakan Koca’dan maske ve aşı çağrısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koca, kış aylarında artan solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastanelerdeki başvuru ve yoğun bakım doluluk oranlarının yükseldiğini belirterek, vatandaşlara maske ve aşı konusunda uyarılarda bulundu.

Bakan Koca, son günlerde hemen herkesin ya kendisini ya bir tanıdığını yataklara düşüren salgın sonrası hastanelerdeki yatış oranının arttığını söyledi. Yoğun bakım yataklarında doluluk oranının geçen yıla göre yükselerek yüzde 72’yi bulduğunu ifade eden Koca, risk grubundakilere “Gecikmeden yaptırmalıyız!” dedi.

Koca, en sık görülen solunum yolu enfeksiyonlarının grip, RSV ve Kovid olduğunu bildirdi. Bu enfeksiyonların kış aylarında mevsimsel olarak arttığını, ancak endişe edilecek bir durum olmadığını kaydeden Koca, şöyle devam etti:

“İçinde bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için endişe edilecek bir durum yok. Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’ye yakın artış olduğunu söyleyebiliriz.”

Bakan Koca, kış döneminde artan üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için alınması gereken tedbirleri de anlattı. Özellikle kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü ve 2 yaş altı kişilerin üst solunum yolu enfeksiyonlarından daha fazla etkilenebileceğini vurgulayan Koca, şunları söyledi:

“Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikayetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikayetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikayetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var, kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple, gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder. Risk grubundaysak aşı yaptırmalıyız. Enfeksiyon taşıyan veya belirtisi olan bir kişi ile aynı ortamdaysak kendimizi riskten korumalıyız. Bizde enfeksiyon varsa başkalarıyla aynı ortamdayken maske takmalıyız. Bunlar dışında, birçok faktör daha var: hijyen, bol sıvı tüketmek, beslenmeye dikkat etmek gibi. Kovid günlerinden kalma tecrübemizin birazını kullanmak bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayabilir.”

Bakan Koca, hastanelerde yer sıkıntısı olup olmadığına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız ortalama yüzde 65, yani servis yataklarında bir sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık yüzde 72, yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83, yani en fazla artışın olduğu il İstanbul. İstanbul’daki bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.”

Bakan Koca, son olarak vatandaşlara maske ve aşı konusunda çağrıda bulunarak, “Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam edelim. Aşı olma sırası gelenler, gecikmeden aşılarını yaptırsınlar. Aşı, hem kendimizi hem de sevdiklerimizi korumak için en etkili silahımızdır.” dedi.

PlusHaber
Resmi Doğrulanmış Hesap

PlusHaber, haber paylaşma kültürüne katkıda bulunmak ve herkesin fikirlerini ve haberlerini dünya çapında paylaşmasına izin vermek için tasarlandı. Kullanıcılar, haber paylaşma kültürüne katkıda bulunmak için PlusHaber'i kullanabilirler ve dünya çapında haber paylaşma deneyimi yaşayabilirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://plushaber.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!