Android 15, Cihazların Bekleme Modunda Pil Ömrünü 3 Saate Kadar İyileştirecek
Android 15, Cihazların Bekleme Modunda Pil Ömrünü 3 Saate Kadar İyileştirecek
Rapora göre, Google, Doze modunu yeniden düzenleyerek cihazların beklemeye alınmış pil ömrünü artırmaya çalışıyor.

Bir rapora göre, Google, Android 15 hakkında daha fazla ayrıntıyı, I/O 2024 geliştirici odaklı oturumlarında paylaştı. Bu detaylardan biri, özellikle cihazların bekleme modunda pil ömrünü iyileştirmek için şirketin gösterdiği çaba oldu. Teknoloji devi, Android sistemindeki Doze modunu yeniden düzenlediğini ve arka planda çalışan uygulamaların cihaz kullanılmadığında devam etmemesini sağladığını belirtti. Bu ayarın, Android cihazlar için bekleme modunda pil ömrünü üç saate kadar artırdığı söyleniyor.

Android Authority için yazan Mishaal Rahman, Android Platformun Mühendislik Başkan Yardımcısı ve Android Ekosistemi Başkanı Dave Burke ile Sameet Samat'a, Android 15 ile pil ömrünü artırmak için alınan önlemler hakkında sorduğunu belirttiği bir raporda detayları paylaştı. İkili, bu iyileştirmenin önemli bir yolunun Doze modu olduğunu açıkladı.

Doze modu, bilindiği üzere Android 6.0 Marshmallow ile birlikte ilk olarak tanıtıldı ve bir cihazın boşta bırakıldığında arka plan işlemlerini yönetmek için bir yöntem olarak kullanıldı. Hangi uygulamaların arka planda çalışacağını ve ne kadar süreyle çalışabileceğini yönetir. Android platformu, birden fazla arka plan görevinin küçük bir bakım penceresinde bir arada çalışmasına izin vermek için boşta geçen süreyi akıllıca optimize eder. Bu, farklı uygulamaların farklı zamanlarda çalışmamasını ve cihazın gereğinden fazla süre uyanık kalmasını sağlar.

Rapora göre, Burke, Android 15 ile Doze modunun %50 hızlandırıldığını vurguladı. Bu, cihazın bu moda %50 daha hızlı gireceği anlamına gelir. Boşta geçen sürenin artırılmasıyla, Android arka plan işlemlerini daha optimal bir şekilde yönetebilecek. Bu ayarın, cihazlar için ekstra üç saat bekleme modu pil ömrü farkı yarattığı söyleniyor.

Pil ömrü optimizasyonunun yanı sıra, Android 15 kullanıcılar için birçok yeni özellik getiriyor. Android 15 Beta 2 sürümü ile kullanıcılar, belirli hassas uygulamalar için gizleme alanı olarak çalışan Yalnız Alan adlı yeni bir özellik gördüler. Bu uygulamalar, Ana Ekran veya uygulama çekmecesinde görünmeyecek. Ayrıca, bu alanın ayrı bir Google hesabından erişilebileceği ve şifre ve PIN koruması ile geleceği bildiriliyor.

PlusHaber
Resmi Doğrulanmış Hesap

PlusHaber, haber paylaşma kültürüne katkıda bulunmak ve herkesin fikirlerini ve haberlerini dünya çapında paylaşmasına izin vermek için tasarlandı. Kullanıcılar, haber paylaşma kültürüne katkıda bulunmak için PlusHaber'i kullanabilirler ve dünya çapında haber paylaşma deneyimi yaşayabilirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://plushaber.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!