İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi ve Ekonomik Durum Hakkında Konuştu
İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi ve Ekonomik Durum Hakkında Konuştu
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP adayı Murat Kurum ve AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin Kanal İstanbul projesi hakkındaki çelişkili açıklamalarına sert tepki gösterdi. İmamoğlu, AKP’nin Kanal İstanbul projesini destekleme konusunda net bir duruş sergilemediğini ve bu durumun halkı aldatmak için yapıldığını belirtti.

İmamoğlu, Şişli’deki bir otelde düzenlenen “Olimpik Kent İstanbul” tematik sunumu programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. AKP’nin İBB adayı Murat Kurum’un, Kanal İstanbul projesine karşı duracağını söylemesi ve AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin projenin partisinin değil, bakanlığın olduğunu belirtmesi üzerine İmamoğlu, AKP’nin bu konuda net bir duruş sergilemediğini ifade etti.

İmamoğlu, “Zaten Sayın Kurum’a baştan herhalde kendisine bir cümle verilmişti. O cümleyi kurdu ve başına dert aldı. Yani ‘İstanbul’un gündeminde olmayan, benim de gündemimde olmaz’. Muğlak, garip, anlamlı olmayan bir cümle. Baştan belki bunu kurmasaydı bugün bu zor duruma düşmezdi. Çünkü kendi il başkanı kendisini yalanlıyor. Zaten bakanı ve diğer yetkilileri tam gaz işe devam ediyorlar. Yani tabiri caizse adayın ne dediğini ne demediğini umursayan bir durum orada yok. İstanbullu bunu görüyor; bunun bir aldatmaca olduğunu, bunun kötü bir oyun olduğunu, kendisine verilen rolü oynamaya çalıştığını görüyor ve bu aldatan bir durum. Yani bu kadar net. Toplumu aldatıyor. Bu işi düşünsenize o işte belediyeyi söylemiştir, belediyenin projesi değildir. Efendime söyleyeyim, bu bakanlığın projesidir. Yani kelime oyunu yapıyorlar ya. Niye çıkıp diyemiyorsunuz ki mertçe ‘Kanal İstanbul’u biz istiyoruz. Kanal İstanbul, İstanbul’u, Türkiye’yi şahlandıracak’” dedi.

İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinin İstanbul’un sonunu getireceğini ve toplumun bu projeye karşı olduğunu belirtti. İmamoğlu, “Ben onu bilmem ama bu İstanbul’un sonu olacak olan bir projedir. Bunu biliyorlar. Toplumun buna karşı olduğunu biliyorlar. Sayın Kurum’a bir rol vermişler. O da oynuyor işte. Zaman geçiriyor ama öbür taraftan ihaleler yürüyor. Öbür taraftan işine bakıyorlar. 1 Nisan’dan sonra ülkenin Kanal İstanbul ve buna benzer tehditlerden kurtulması için ve emeklinin, işçinin derdini dert edinmesi için, faizleri, enflasyonu dert edinmesi için bu seçimden çok büyük bir farkla mağlup olması lazım bu iktidarın ki kendine gelsin. Yoksa Allah korusun bu şehri, ülkenin insanlarını, emeklilerini, işçisini, 3600 ek göstergeyi bekleyenleri, atama bekleyen öğretmenleri Allah korusun. O bakımdan İstanbul başta olmak üzere çok büyük bir farkla bu hükümetin ders alması gerekiyor. İnşallah öyle de olacak” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, ekonomi eleştirisi üzerinden kendisine yüklenen Kurum’a şöyle yanıt verdi: 

“Bizim ortaya koyduğumuz tematik sunumlar, koyduğumuz vaatler, yaptıklarımız, yüzde 90’ı bunlar. Yaptığımız işleri anlatıyoruz, yapacağımız projeleri anlatıyoruz ama yani biz eğer yoksullukla mücadeleyi, görünen görünmeyen paylarıyla bütçede yüzde 20’lere kadar tırmandırdıysak bunun sebebi hükümetin ekonomiyi perişan etmesi, insanları yoksullaştırması. Yani dar gelirli diyemiyoruz artık. Gelirsiz bir topluma döndü. Düşünsenize, Kent Lokantası bu şehir için ödüle dönüştü. Ben bununla gurur duymuyorum. Bir şehirde 100 tane Kent Lokantası açsak duygusu beni mutlu etmiyor ki, ben mutsuz oluyorum. Benim insanımın yoksulluğu beni mutsuz eder ama onları, insanları yoksullaştırarak oylarına mahkûm etme anlayışı, politikası onları mutlu eder. Sayın Murat Kurum herhalde toplumun yoksulluğunun farkında değil. Toplumun yoksulluğuyla ilgili konuşamaz. Çünkü hükümet diyor ki, ‘Sus bakalım, ne diyorsun sen? Emeklilerle ilgili sakın bir şey konuşma. Kent Lokantası’nı kötüle.”

PlusHaber
Resmi Doğrulanmış Hesap

PlusHaber, haber paylaşma kültürüne katkıda bulunmak ve herkesin fikirlerini ve haberlerini dünya çapında paylaşmasına izin vermek için tasarlandı. Kullanıcılar, haber paylaşma kültürüne katkıda bulunmak için PlusHaber'i kullanabilirler ve dünya çapında haber paylaşma deneyimi yaşayabilirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://plushaber.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!